Youtube’a Reklam Verme

Internet dünyasının en çok ziyaret edilen web sitelerinden biri olan Youtube reklam vermek ve işletmenizin tanıtımını yapmak için en ideal sitelerinden biri. Üstelik Youtube üzerinden markanızı ve ürünlerinizi tanıtmak için hazırlanabilecek reklamların çeşitliliği göz kamaştıracak kadar çok. Youtube’da yayınlanması için kendi videolarınızı çekebilir, bu videoları kanalınızda paylaşabilir ya da başka videoların gösterimi öncesinde tıklanması için reklam verebilirsiniz. Videolarınızın daha sık görüntülenmesi için Keşfet özelliğinde çıkması için reklam verebilirsiniz.

Ya da hiç video çekmeden başka videolara direkt olarak web sitenize götüren linkler koyulmasını sağlayan reklamlar verebilirsiniz, bu çok daha uygun fiyatlı bir alternatif olabilir. Son olarak da sattığınız ürün ya da hizmetle yakından alakalı Youtube kişilikleriyle anlaşarak reklamınızı yaptırabilirsiniz. Youtube’da reklam verme şekilleri gerçekten de sınırsızdır.

Elbette bu çeşitlilik göz önüne alındığında Youtube reklamlarının diğer sosyal medya kampanyalarından ve klasik tek tıklama karşılığı ücret verilan dijital pazarlama kanallarından farklı olması kaçınılmazdır. Çeşitlilik yanında yeni terimleri ve farklı yöntemleri de getirir. Youtube’un kendine has özellikleri ilk başta kompleks ve kafa karıştırıcı gözükebilir, pek çok işletme bu nedenle Youtube üzerinden reklam vermekten çekiniyor. Fakat çok büyük dönüşüm oranları getiren ve kar sağlayan bu reklamlar satışlarınızı hiç tahmin etmediğiniz şekilde arttırabilir, yabancı bir alana girmenin vereceği endişe yüzünden yeni müşteri kitlelerini kaçırmak istemezsiniz. Aklınızda her zaman olmalı ki iyi bir dijital pazarlama uzmanıyla çalıştığınız sürece internet dünyasında size yabancı gelen hiçbir şeyden çekinmenize gerek kalmaz.

Eğer küçük bir işletmeyseniz ve dijital pazarlama uzmanları için ayıracak bütçeniz yoksa bu işe girişmek için acele etmemenizi öneririz. Youtube’un işleyişi farklıdır, pek çok farklı seçenek sunan Youtube’da reklam verebilmek için asgari bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Ancak bu şekilde reklamlar için ödediğiniz ücretin karşılığını alabilirsiniz. Bu nedenle de kolları sıvayıp yeni ve gıcır gıcır bir video çekimine hazırlanmadan önce Youtube hakkında biraz makale okumaya ve gerekli eğitimleri almaya hazır olmalısınız. Edineceğiniz her bilgi girdiğiniz yolda size büyük kolaylık olarak geri dönecektir.

Youtube Reklamlarında Yenilikler

2017 yılında Google’ın AdWords üzerinde yaptıkları değişiklikler Youtube’da verilen reklamları da ciddi olarak etkiledi. Yapılan değişiklik aramalar sonucunda daha fazla kullanıcının Youtube videolarına ulaşmasını sağladı, özellikle de mobil cihazlarda yapılan aramaları etkiledi. Bu da önemli bir ayrıntı çünkü Youtube’da izlenen videoların yarısı mobil cihazlar üzerinden izleniyor.

Bu değişikliklerin sonuçları arasında en önemli olan artık reklam verenlerin hedef kitlelerini kullanıcıların Google aramalarını kullanarak belirleyebileceği yönündeydi. Buna ek olarak yine Youtube’da izledikleri videoların eğilimi de göz önüne alınabilecekti.

Yani reklam verenler ve dijital pazarlamacılar belirli bir ürün ya da hizmeti Google’dan aratmış kimselerin önüne Youtube’da benzer ürün ve hizmetlerin reklamlarını sunabiliyorlardı. Bu da video öncesinde çıkan reklamların tıklanma oranını yüksek miktarda arttırdı.

Anahtar kelimeler Youtube üzerinden verilecek reklamlar için Google aramalarına göre hedef kitle belirlemekten daha uygun bir seçenek. Eğer Youtube reklamları hedef kitlenin belirlenmesine Google Aramaları da eklerse ücret artıyor. Fakat yine göz önüne alınmalı ki bu artış benzer şekilde satışlarınıza ya da web site trafiğinize de etki ediyor, sonuç anahtar kelime hedef kitlesinden daha karlı olabiliyor. Bu kar etkisi Youtube üzerinde paylaştığınız videoların kalitesi, müşteri kitlenizin beklentilerini karşılıyor olması ve eğlenceli olması ile çok daha fazla arttırılabilir elbette. Bu birlikte çalıştığınız video pazarlamacıları ya da daha küçük ölçekli bir işletmeyseniz kendi harcayacağınız zamana bağlıdır.

Youtube Reklam Çeşitleri

Youtube’da verebileceğiniz toplamda 3 ana farklı video reklam çeşidi bulunur. Bunlardan dilediğinize yatırım yapmayı seçebilirsiniz fakat haklarında yeterince bilgi sahibi olursanız markanıza ve ürününüze en uygun olanı ve en çok kar getirecek olanı daha iyi tahmin edebilirsiniz. Bunlar TureView, Preroll and Bumper reklamlarıdır.

  1. TrueView Reklamları

Trueview reklamları Youtube’un standart video reklamlarıdır. Reklam verenler ve pazarlamacılar TrueView reklamlarına sadece izleyiciler tarafından izlendiği zaman ya da iletişime geçtiği zaman para öderler. Iletişime geçmekten kasıt örneğin reklamda devam etmek için tıklayınız benzeri bir davet varsa, sadece tıklandığı zaman reklam ücretinin ödenmesidir. Bu reklam türünde videolar farklı şekillerde paylaşılması için gerektiği şekilde kişiselleştirilip değiştirilebilirler.

Reklam verenler ücreti izleyici sadece videonun 30 saniyesini ya da daha fazlasını izlerse verirler. Ya da videonun türüne göre sonuna kadar izleyip sondaki linke tıklanırsa. Youtube atlanabilir videoların uzunluğunun 12 saniye ve 6 dakika arasında olması için bir kısıtlama koymuştur. Atlanamaz videolar ise en fazla 15 ya da 20 saniye olmalı, daha uzun olmamalıdır.

trueView reklamları kendi arasında ikiye ayrılır, bunlardan markanız ve Youtube kanalınız için uygun olanı seçmelisiniz.

  • Viedo Keşfet Reklamları (Eski adı: In-Display Reklamları)

Video keşfet reklamları Youtube’un anasayfasında karşınıza ve arama sonuçları sayfasında çıkar. Bunların yanında video izleme sayfalarında yan tarafta alakalı olan videolar arasında da çıkabilir. Kullanıcı bu videolara tıkladığında sağ tarafta bu videnonun bir reklam olduğunu belirten bir banner belirecek ve dilerseniz izleyiciyi tıklarsa web sitenize götürecektir.

  • In-Stream Reklamlar

TrueView in-stream reklamları izleyici kendi seçtiği bir videoyu izlemeden önce karşısına çıkar. Izleyicilerin bazen bu reklam videosunu atlama şansı vardır. Genelde en fazla beş saniye izlenmesi zorunludur.

In-stream reklam videoları pazarlamacıların reklamlarını diledikleri gibi kişiselleştirmelerini sağlar.

TrueView Videolarında Neler Olabilir?

TrueView videoları reklamcıların ve videografların yaratıcılıklarını diledikleri gibi konuşturabilecekleri, işletme sahiplerinin markalarını tanıtıp sadık bir müşteri kitlesi edinebilecekleri kısıtlaması olmayan alanlardır. TrueView video reklam kampanyalarında gerçek insanlar, animasyonlar, diyaloglar, royalty-free müzikler…. Kısacası her şey kullanabilirsiniz.

Bu videoların çekimlerinde risk almadan standart bir promosyonel video hazırlamak isteyebilirsiniz fakat risk alınması gereken bir alan varsa TrueView videoları bunlardan biridir. Bu video reklamlar atlanabildiği için ilk beş saniyede ilgi çekici ve herkesin devamını izlemek isteyeceği bir video yaratmanız gerekir. Izleyicilere izlemek için açtıkları videoyu bekletip sizinkini izlemek istecetek bir potansiyeli beş saniye içerisinde göstermeniz gerekir. Ve genelde ürünlerinizin tanıtımı izlemeye devam edilmesi için en başarılı olan videolardan biri olmamıştır.

Bunun yerine elinizdeki süreyi bir hikaye anlatmak için kullanabilirsiniz. Reklamınızda insanlar olması ve bu insanlarla empati kurabilmeleri izleyicilerin en kolay dikkatini çekecek yöntemlerden biridir. Özellikle de ürün ya da hizmetinizin çözeceğini iddia ettiği zorluklar yaşayan insanların hikayelerinin en başarılı olan reklamların parçalarından biri olduğu gözlemlenmiştir..

TrueView reklamları sayesinde müşteriler eğer izlemeye sonuna kadar devam ederlerse markanız ve ürününüz hakkında bilgi elde ederler. Bunun yanında dijital pazarlama uzmanları ne kadar çok atlandığı oranına bakarak reklamınızın  stratejisnin doğruluğu konusunda kısa süre içinde feedback almış olurlar, eğer işe yaramadığını farkederseniz bir servet harcamadan reklamı yayından kaldırıp yeni bir yöntem deneyebilrisiniz.

adWords kullanarak Youtube hesabınızın yöneticileri gerekli datayı toplayabilir ve ne tür kullanıcılar tarafından reklamınızın ilgi gördüğünü bulabilir. Bu yöntem sayesinde ürününüzle asıl ilgilenecek kitleye yoğunlaşabilirsiniz. Bütün bunların yanında videonuzu yarım izleyenler, başkalarıyla paylaşanlar da yine size faydalı olacak datayı sağlayacaktır. Bu bilgiler sayesinde videonuzun gerçek değerini anlayacak ve bütçenizi size en yüksek karı sağlayacak kanallara aktarabileceksiniz.

  1. Preroll Reklamlar

Bazı in-stream reklamları atlanan türden değillerdir, vüdeodan önce, videonun ortasında ya da video bittikten sonra oynayabilir. Bu videolara Preroll reklamları denir. 15 ya da 20 saniyeye kadar uzayabilirler.

Preroll reklamları atlanmayan reklamlar oldukları için genelde video ortasında tercih edilirler. Bu nedenle 10 dakika ya da daha uzun videolarda görüntülenirler.

Preroll reklamlarında neler bulunur?

Yaratıcılık açısından preroll reklamlarında TrueView reklamlarında olan her şeyi kullanabilirsiniz. Videolarda insanlar, diyaloglar, ses ve müzik, animasyonlar ve infografikler bulunabilir. Kısa süreli oldukları için marka ya da ürününüzü en iyi ve kısa şekilde tanıtmanız yararınıza olacaktır.

Bu videolar atlanmadığı için sonuna call-to-action yani izleyicinin tıklaması gereken bir yer koymanız faydalı olabilir. Böylece video bittikten sonra ilgilerini çekebildiyseniz sizin hakkınızda daha fazla bilgi almak için web sitenize uğrayacaklardır. Böylece izleyicinin ilgisini optimize edebilirsiniz bu da preroll reklamları daha karlı bir hale getirecektir.

Izleyicileri bu aksiyona davet etmek için bir şeyler vaat edebilirsiniz. Örneğin bir çekilişe katılma hakkı ya da ilk alışverişlerinde yüzde on indirim gibi vaatler izleyicilerin web sitenize bakmak ve sizin hakkınızda daha fazla bilgi almak için uğramasını sağlayacaktır.

Ve muhakkak aklınızda bulundurmanız gerekir ki preroll videolar için Youtube tıklanma başına ücret alır, yani izleyici eğer verdiğiniz linke tıklayacaksa işinize yarayacağından emin olmalısınız.

Preroll reklamları eğer yaratıcı ve kısa süre içinde markanızı tanıtabilecek bir dijital pazarlama ekibiniz varsa ideal bir seçim olacaktır. Ürününüzün tam olarak ne yaptığı belliyse ve markanız zaten yeterince tanınıyorsa preroll doğru bir seçimdir. Ama piyasaya yeni giriyorsanız, ürününüz benzeri olmayan yeni bir ürünse ve hakkında bilgi vermeniz gerekiyorsa TrueView reklamları sizin için daha uygun olabilir. Karar vermeden önce markanızın tanınırlığı ve ürününüzün özellikleri hakkında tarafsız bir bakış faydalı olabilir.

  1. Bumper reklamları

Bumper reklamları üçüncü ve en kısa olan Youtube reklam çeşididir. Bumper reklamları toplamda altı saniye süreye sahiptir. Izleyicinin seçtiği videonun en başında gösterilir.

Altı saniye elbette bir marka ya da ürünün tanıtılması için yeterli değildir. Fakat zaten büyük ölçekli bir reklam kampanyanız varsa destek olması açısından son derece yararlı olabilir. Altı saniyeyi akıllıca kullanırsanız diğer reklamlarınızın daha akılda kalıcı olmasını sağlayabilir.

Bumper reklamları aynı zamanda sektör lideri olan büyük markalar tarafından da anımsatıcı şeklinde kullanılabilir. Örneğin en çok satan kitap sitelerinden biri indirimlerini Bumper reklamlarıyla duyurabilir, zira herkes sitelerini ve sattığı ürünleri yeterinci iyi tanıyordur.

Video Reklam Kampanyanızı Nasıl Hazırlarsınız?

Reklam videonuzu hazırladıktan sonra videoyu Youtube’de tanıtmak isteyeceksiniz. Bunun için kendi video reklam kampanyanızı oluşturmanız gerekir. Ardından videonuzu Youtube’a yükleyebilirsiniz.

Yüklemeden sonra Google AdWrods’e giderek yeni bir hesap açabilirsiniz. Bu noktadan sonra dilediğiniz kampanya türünü seçmelisiniz. Kampanyanıza isim vermek, video formatını seçmek ve bütçenizi belirlemek hep bu hesap üzerinden yapılacaktır. Ardından videonuzun nerede görüntülenmesini istediğinize karar verin. Youtube videolarında mı yoksa arama sonuçlarında mı, bu da yine tamamen ürün ve markanıza bağlı karar verilmesi gereken bir aşamadır. Ikisini birden istiyorsanız ikisi için ayrı ayrı kampanyalar yaratmanız gerekir, böylece performanslarını çok daha ayrıntılı bir şekilde takip edebilirsiniz.