Tasarımlarınızı Zenginleştirecek 20 Popüler Font

Kullanıcı olarak fontlara ve tipografiye insanlar özellikle dikkat etmeseler de kişilerin özellikle beğendikleri ya da ilgi duydukları tasarımları incelediğimizde ortak noktalarının güçlü dizaynlara sahip, kendine özgü, modern ve yaratıcı fontlar içerdiğini görebiliriz. Bu nedenle de tasarımlarınızda sadece yaratıcılığa değil döneme uygun modernlikte ve yenilikte olması gereken fontlara da yer vermelisiniz. İşte son zamanların en popülerlerinden birkaç tanesi:

 1. Futura PT

Paratype’ın Futura üzerinde yaptığı yeniliklerle ortaya çıkan versiyonu Futura PT’yi son zamanlarda her yerde karşımızda görebiliyoruz. Futura ilk olarak 1927 yılında Paul Renner tarafından Bauer firması için tasarlanmıştı. Toplamda sekiz adet sıkıştırılmış stile ve yedi ağırlığa sahip olan bu fontun harf formları, ölçüleri ve ağırlıkları koordine edilmiştir. Bu sayede birlikte çok daha uyumlu bir şekilde kullanılabilirler.

 1. FF Meta

Bu font Erik Spiekermann tarafından dizayn edilmiştir. 2019 yılında pek çok tasarımda kendini göstermiştir. 1991 yılında Helvetica’nın tam tersi olması için ortaya çıkarılmış olan humanist sans serif yazı karakteri sıkıcı ve yavan olmamak üzere tasarlanmıştır. Şimdiye kadar her zaman beğenilen ve her tasarımcının radarında olan bir font olmasına rağmen 2019 yılında tam olarak hak ettiği değeri ve popülerliği görmeye başlamıştır ve bu 2020 yılında sadece artış göstermiştir.

 1. Object Sans

Object Sans geometrik bir sans serif fontudur, Hem dik hem de italik olarak toplamda 7 ağırlığa sahiptir,. Düşük ağırlıktaki fontlar uzun metinler ve yazılarda güzel durması için özel olarak dizayn edilmiştir. Daha kalınlar ise  düşük ağırlıktakilerle yazılmış olan metinlerle birlikte uyumlu ve hoş bir görüntü oluştururlar. Bu font 200 dil için uyumlu olarak bulunabilir. Kril alfabesi de bunlara dahildir. Sade ve fazla kişisel olmasını istemediğiniz tasarımlar için idealdir.

 1. Nocturno Stencil

Stencil tarzındaki bu font Nocturno adındaki çok geniş bir font ailesinin bir üyesidir. Nocturno font sisteminde pek çok farklı stilde font bulabilirsiniz fakat Nocturno serisinin en farklı ve kendine özgü olanı Nocturno Stencil’dir. Özellikle de boyut konusunda.

Nocturno Stencil Typotheque kuruluşu tarafından dizayn edilmiştir. Her büyüklükte harika görünen bu fontu 130 ayrı dilde bulabilirsiniz.

 1. Mojita

Kendine özgü ve başka hiçbir tasarıma benzemeyen Mojita Azteklerden ve Japon kültüründen birlikte esinlenmiştir. Harflerin üzerinde yer alan ve kendini tekrarlayan desen tasarımı bu seti özel yapan unsurların en başında yer alır. Mojita 120’den fazla dil için seçeneğe sahiptir. Özel logo tasarımları için ideal olan bu fontun bütün setini küçük bir ücret karşılığında satın alabilirsiniz.

 1. Ao Dai

Vietnamlı kadınların yerel ve geleneksel elbiselerine verilen bir isim olan Ao Dai bu ülkeyi ziyaret eden herkesin belleğinde bir yer bırakır. Feminen, zarif ve güçlü hatlara sahip bu elbisenin özellikleri aynı isimdeki font stilinde de kullanılmıştır. Posterler ve banner’lar için şık bir seçenek olan Ao Dai özellikle de Vietnam’da son derece popülerdir, 2020 yılında ve de devamında da aynı popülerliğini sürdüreceğine inanıyoruz.

Modern ve yaratıcı bir font olan Ao Dai fontundaki karakterlerdeki aksanlar ve harf aralarındaki boşluklar özenle dizayn edilmişlerdir ve farklarını ilk bakışta belli ederler.

 1. Neo Afrique

Bu özel font stili farklı tarzların bir karışımı olarak hazırlanmıştır. Neo Afrique’te geometrik sans özellikleriyle neo-fütüristik bitişler arasında geçişlere şahit olabilirsiniz. Bu font sokak sanatı, sokak müziği ve şehirle alakalı aktiviteler için hazırlanan tasarımlara kusursuz bir uyum gösterecektir.

 1. News Sans

New Sans ilk bakışta basit görünümlü bir font olduğunu düşündürebilir ama incelendiği zaman çok yönlü ve çok araçlı bir karakter sistemi olduğunu görebilirsiniz. Her ağırlığın ve italiklerinin kendine özel bir ikon, ok, daire, rakam koleksiyonu bulunur. Diğer fontlara kıyasla biraz daha pahalı olan bu font sunduğu araçlar ve sorunsuzluğu sayesinde ederini sonuna kadar hak ettiğini düşünüyoruz.

 1. Mandalika

Mandalika fontu kalın ve serif bir fonttur. Karakterler arası bağlantılar sıradışı ve kendine özgü olduğu için güçlü noktası budur. Tarzı kaligrafi ve print karışımıdır, eğlenceli dizaynlar için özellikle tercih edilebilir. Harika bir değişken setine sahip olan bu font özellikle de ilgi çekici logolar hazırlamak isteyen tasarımların tercihleri arasında yer almalıdır. Alışılmışın dışındaki header tasarımlarında da kullanılabilecek olan Mandalika uygun fiyatıyla da tercih sebebidir.

 1. Saonara

Zarif ve şık görüntüsüyle akla hemen lüks moda markalarını getiren Saonara klasik bir Serif fontudur ve Didot’tan esinlenmiştir. Hem ince hem de kalın çizgilere sahip olan bu font iri header ya da logoların tasarımları için ideal olacaktır. Kişisel kullanım için bedava olarak yükleyebileceğiniz Saonara’nın ticari lisansı ise son derece uygun bir ücrete sahiptir. Küçük karakterli metinler için tasarımcılar tarafından pek tercih edilmeyen bu fontu giyim ve aksesuarlarla alakalı dizaynlarda kullanabilirsiniz.

 1. Untitled Sans

Tasarımcılar her zaman basit olduğu kadar kolay ve güzel bir şekilde okunan fontların arayışındadırlar. Bu özelliklere sahip fontların arasında Untitled Sans’ı da sayabiliriz. Untitled Sans, Untitled ailesinin bir üyesidir, aynı ailenin fontlarından bir tanesi de çok ünlü ve sık tercih edilenlerden olan Untitled Serif’tir.

Bu fontun esin kaynağı Untitled isimli sanat eseri olmuştur. Yirminci yüz yılda sanat eserlerini “Untitled” olarak isimlendirme geleneğini takiben ortaya çıkmıştır. Bu fontun her bir ağırlığı ayrı satılır fakat kişisel denemeleriniz için bedava yükleyebilirsiniz

 1. Trouble

Çok yönlü dendiği zaman tasarımcıların ilk aklına gelen fontlar arasında yer alan Trouble tamamen büyük harflerden oluşmuştur. Temiz kenarlara ve kalın çizgilere sahip olan harflere sahiptir. Özellikle de header’larda harika duran bu font sosyal medya hesaplarında kullanılacak görseller için tercih edilir. Ayrıca basılacak olan dizaynler için de popüler bir font olmasıyla bilinir. Trouble’ın en çok beğenilme nedenlerinden bir tanesi de hem kişisel hem de ticari kullanım için tamamen ücretsiz olmasıdır. Hemen şimdi indirebileceğiniz Trouble’ı derhal dizaynlarınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

 1. Ambiguity

Bir sans fontu olan Ambiguity adından da anlaşılabileceği gibi belirsizliği sayesinde ilk bakışta dikkati çeker. Her bir karakteri farklı bir fonta aitmiş havasına sahip olan Ambiguity’yi metin yazımında kullanıldığını gördükten sonra harfler arasındaki uyuma şahit olabilirsiniz. Bu tipteki ailenin toplamda 5 ayrı formu bulunur ve bu beş ayrı formlar birbirleriyle kusursuz bir uyum oluşturdukları için beraber kullanılabilirler. Her formun çok sayıda ağırlığı ve italiklerini de bulabilirsiniz. Ambiguity fontu ile oluşturabileceğiniz kombinasyonlar neredeyse sınırsızdır ve her biri eğlenceli, beklenmedik ve tahmin edilemez, eğlenceli görünüm oluşturur.

Ambiguity biraz pahalı bulunan bir fonttur, her bir ağırlığı için ayrı ücret ödemeniz gerekir. Denemek için iki ağırlığını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 1. Visuelt

Visuelt Oslo’da bir dizayn konferansı için hazırlanmıştır. Bu font Aperçu’nun daha üstünde düşünülmüş ve sade bir versiyonu olarak tanımlanmıştır. Colophon tarafından dizayn edilmiş olan Visuelt tekrar gözden geçirilmiş, fontu baştan yaratmış, bu sırada yeni ağırlıklar da eklenmiştir. Bunlardan en hafif olanı ince ve özenli kıvrımlara sahiptir. Pek çok dizayn öğrencisinin ve tasarımcının favorisi haline gelmiş olan bu seçim sadeliği ile özellikle tercih edilmektedir.

 1. Beatrice Display

New York bazlı bir oluşum olan Sharp Type tarafından yeni hazırlanmış bir font olan Beatrice  hızlı bir şekilde grafikerler arasında popülerliğe kavuşmuştur. Bu tip ailesi zıt metotların ve farklı kanon sistemlerinin birleşiminden ortaya çıkan yaratıcı karakterlerden oluşur Geleneksel Gotik Amerikan stilini baz alarak tasarlanmış olan Beatrice Display geniş bir ağırlık setine, iki adet optik büyüklüğe (yüksek kontrast ve display kesimi) sahiptir. Beatrice Display kolay dikkat çeken, genç ve dinamik tasarımlar için en uygun seçeneklerden bir tanesi olacaktır. 

 1. Helvetica Now

Klasik Helvetica fontunun yenilenmiş ve modern bir tekrar düşünülmüş versiyonu olan Helvetica Now bu klasik tasarımı seven ama daha güçlü ve modern çizgiler arzulayan tasarımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Monotype kuruluşu tarafından Helvetica’nın tekrar dizayn edilmesiyle ortaya çıkmış olan Helvetica Now üzerinde yıllarca uğraşılmıştır. Piyasaya sürüldüğünde ise dünyanın her bir tarafından tasarımcılar tarafından büyük bir beğeniyle karşılanmıştır.

Helvetica Now kesinlikle uygun fiyatlı fontlar arasında sayılmıyor. Her bir ağırlık için hatırı sayılır bir ücret ödemeniz gerekebilir. Fakat profesyonel bir tasarımcıysanız buna değeceğine emin olabilirsiniz.

 1. Pelagia

Eski zamanların klasik serif karakterlerinden esinlenerek tasarlanmış olan Pelagia modern bir havaya sahip olan bir fonttur. Yumuşak ve narin terminallere sahip olan Pelagia zarif logolar, header’lar ve başlıklar için idealdir, özellikle de pastel renklerle kullanımı yaygın olarak görülür. Orta segmentte bir ücret ile yükleyebileceğiniz Pelagia fontunu marlak pembelerler, metalikler ve pastel tonlarla denemenizi tavsiye ederiz. Feminen ya da kadınlara özel ürünler ve markalar için popüler bir seçim olduğu da bilinmektedir.

 1. HK Nova

HK Nova Century Gothica ve Futura’nın keyif verici ve şık bir karışımıdır. Bu fontu özel yapan unsurlardan bir tanesi de her büyüklükte aynı tasarım gücüne sahip olmasıdır. Küçük logolar ya da büyük header’lar için kullanabilirsiniz. Farklı ağırlıktaki karakterleri tasarımınızda birlikte kullanacaksanız HK Nova sizin için idealdir.

HK Nova hem kendine özgü hem de sade olması sayesinde her türlü tasarımda sizlere başarılı sonuçlar sunacaktır. 27 farklı stile sahip olan HK Nove bir sans serif fontudur. HK Nova daha uygun fiyatlı olan fontlar arasında yerini alır fakat farklı ağırlıklarda isterseniz ücret katlanacaktır. Farklı projeler için kullanmayı düşünüyorsanız bütün aileyi satın alabilirsiniz.

 1. Fontescue

Çarpıcı bir serif fontu olan Fontescue modern açılara ve klasik bir havaya sahiptir. Bu özellikleri sayesinde farklı amaçlar taşıyan farklı tasarımlar için uygun seçim olabilir. Bu ailede toplamda üç farklı stil ve her birinde de yeterli sayıda ağırlık ve italik bulunur. Bu bahsettiğimiz kombinasyonların hepsinin de farklı büyüklüklerde çok iyi sonuçlar verdiği ve birbirleri ile de uyumlu oldukları söylenir.

Bu tip fontlar fazla değişkene sahip olmasa da farklılık yaratmaya açık tasarımı sayesinde kendi başına yeterli bir aile oluşturur. Pahalı fontlar arasında sayabileceğimiz Fontesque’nun her bir ağırlığını ayrı satın almanız gerekir.

 1. Monterchi

Monterchi 2020 yılında popüler olan yeni fontlardan bir tanesidir. Piero de la Francesca isimli bir Rönesans sanatçısının imzasından etkilenerek tasarlanmış olan bu font dönemin havasını da üzerinde taşımaktadır. 2020 yılının Communication arts tarafından düzenlenen tipografi yarışmasında en kendine özgü font ödülünü kazanmış olan Monterchi zamansız elegansın elli tonu sloganıyla sanatsal tasarımlar için dikkat çekici, zarif ve orijinal bir font olacaktır.