Sosyal Medya Profilinizi Güçlendirmenin Yolları

Sosyal medya günümüzde artık hem küçük çaplı hem de orta ve büyük işletmeler için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bildiğiniz markaları düşündüğünüzde hepsinin internet üzerinde ve sosyal medyada varlıklarını son derece aktif bir şekilde sürdürdüklerini, ve bunu sürekli geliştirmeye çalıştıklarını görürsünüz. Daha geleneksel olan ve ilk önceleri sosyal medyaya şüpheyle yaklaşan büyük işletmeler dahi şu anda çok baskın olmasa da sosyal medya kanallarının pek çoğunu verimli olarak kullanıyor. Bunun nedeni insanların artık vakitlerinin büyük çoğunu sosyal medyada geçirmesi ve geleneksel pazarlamacılığın eskisi kadar etkili olmaması. Pek çok tüketici yeni bir ürün satın almadan önce fiyatlarını ve kalitesini sosyal medyadan kontrol ettiğini söylüyor.

Soyal medya pazarlamacılığının en dikkat çekici kısımları gösterişli ve farklı görseller, kısa ve öz ama aynı zamanda da akılda kalıcı metinler oluyor. Fakat aslında çok daha derinlemesine bir düşünme ve strateji planlama süreci gerektiren dijital pazarlama sosyal medya alanında da farklı taktiklerden yardım alıyor. Sizler için sosyal medyadaki varlığınızı daha güçlü kılacak ipuçlarından oluşan hazırladığımız listeden yardım alabilir, daha fazla insana ulaşmayı başarabilirsiniz.

 1. Hedef Kitlenizi Daraltın

Sosyal medyada daha güçlü olmak için vakit harcamanız gereken ilk adım hedef kitlenizin kimlerden oluşacağına karar vermek olmalı. Pek çok küçük çaplı işletmenin en büyük hatası çok fazla sayıda takipçi edinmek için uğraşmak oluyor. Oysa ki takipçileriniz markanız ya da ürünlerinizle ilgilenmiyorsa sayısı ne kadar çok olursa olsun sizin için verimli sonuçlar doğurmaz. Öte yandan ürünlerinizle ilgili potansiyel müşterilerden oluşan takipçiler onda biri kadar az olsalar dahi sizin açınızdan daha avantajlı olabilir.

Enerjinizi öncelikli olarak hedef kitlenizi daraltmak için ayırmalısınız. Bu iş için bir profesyonelden yardım alarak ürünlerinizle kimlerin ilgilendiğini öğrenebilirsiniz. Yaş aralığı, cinsiyet, lokasyon ve eğitim seviyesi gibi özelliklerin yoğunlukta olduğu kitleyi baz alarak hedef kitleniz ve izleyicileriniz hakkında bilgi edindikten sonra sosyal medya hesaplarınızdaki gönderilerinizde ve reklamlarınızda onlara hitap etmeye çalışabilirsiniz. Örneğin gençlerden oluşan bir hedef kitleniz varsa daha dinamik görseller ve eğlenceli bir dil kullanabilirsiniz.

Ayrıca hedef kitlenizi daraltmak verdiğiniz reklamların potansiyel müşterilerinize ulaşmasını sağlayacak bu şekilde de reklamlar için ödediğiniz paranın tamamen karşılığını alabileceksiniz.

 1. Doğru Platformları Seçin

Sosyal medyada varlığınızı yeni göstermeye başlıyorsanız ilk adım atmak istediğiniz platform Facebook olabilir. en çok sayıda kullanıcıya sahip olan bu platform bu nedenle en verimli sosyal medya kanalıymış gibi görünse de aslında potansiyel müşterilere ulaşmak için son derece sınırlı yöntemleri bulunuyor. Hazırda olan tüketicilerinizle iletişimde olmak, sorunlarını dinlemek ve marka sadakati yaratmak içinse gayet faydalı olabiliyor.

Daha genç jenerasyonlara hitap edebilmek istiyorsanız en doğru seçim Instagram oluyor. Facebook tarafından satın alınmış olan Instagram reklamları yine Facebook üzerinden veriliyor. Fakat genç ya da ilkgençlik çağındaki tüketicilere ulaşmak bu platformda çok daha kolay. Görsel açıdan çekici olan ürünleri olan marka ve işletmeler için çok daha uygun bir platform olan Instagram’da dikkat çekici ve kaliteli görseller ile geniş kitlelere ulaşabilir ve başarı yakalayabilirsiniz. Restoranlar, makyaj ve kozmetik markaları için özellikle uygun bulunuyor. Eğer hilelerini öğrenmeye vakit ayırırsanız bu platformu etkili bir şekilde kullanabilir ve dijital bir vitrin haline getirebilirsiniz.

Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya platformları ise her yaştan ve çevreden farklı kullanıcılara sahiptir. Twitter diyaloglar oluşturmak, marka ya da işletme olarak duruşunuzu göstermek, müşterileriniz ya da takipçilerinizle direkt olarak iletişime girmek için idealdir. Bu mecrada politika ve haberler konuşuluyor olsa da profesyonel bir dijital pazarlamacıdan yardım alarak duruşunuzu belirleyebilirsiniz. Politik konularda taraf almak ilk bakışta zararlı gibi görebilir ama müşteri kitlenizin özellikleri hakkında yeterince bilgi sahibi olursanız bunu kolaylıkla avantaja dahi çevirebilirsiniz.

LinkedIn ise profesyonel bir iletişim ağı ve ilişkiler kurmak için idealdir. İşletmelerin ve firmaların işle alakalı bağlantılar kurması için tasarlanmış bir platform olan LinkedIn sayesinde iş alımları yapabilir ya da birlikte çalışmak için başka şirketlerle iletişime geçebilirsiniz. Çeşitli firmalarla anlaşarak birlikte dijital pazarlama planları dahi yapmanız mümkün.

 1. Hedefinizi Tam Olarak Belirleyin

Sosyal medya hesaplarınızı güçlendirmeye çalışmadan önce bu kanallardan tam olarak ne beklediğinizi kendinize sorun. Daha mı fazla satış istiyorsunuz? Yoksa marka farkındalığınızı arttırmak, firmanızı daha fazla kişiye tanıtmak mı asıl amacınız? Ne istediğinize karar vermek çok önemlidir, eğer birden çok hedefiniz varsa muhakkak onları da bir sıraya koymanız gerekir. Hedefleriniz net bir şekilde belirlenmiş olursa o yönde çalışmak ve başarıya ulaşmak da kolay olacaktır.

Hedeflerinizi belirlerken akıllı ve gerçekçi olmanız gerekiyor. Belirli, zaman sınırlandırması olan  ve ölçülebilir hedefler en başarılı sonuçlara yol verir. Örneğin 3 ay içinde 100 adet takipçi kazanmak istemek, web sitenizin ziyaretçi sayısını bir yıl içinde yüzde otuz arttırmak doğru hedefler arasında yer alıyor. Müşterilerle olabildiğince çok iletişime geçmek ise başarısız sonuçlar doğuruyor.

 1. Bir Strateji Yaratın

Bu pek de kolay olmayan adımlardan bir tanesi. Sosyal medya üzerinde bir reklam kampanyası başlatmadan önce doğru bir strateji üzerinde karar vermelisiniz ve bunun için de çok etraflı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece hedef kitleniz ve potansiyel müşterilerinizi değil markanızla alakalı her platformu incelemeniz gerekiyor. Yılın hangi zamanında olduğunuz, hangi sosyal medya platformunu kullandığınız ve güncel olaylar mutlaka göz önüne alınması gerekenler arasında. Örneğin üniversite öğrencileri arasında popüler bir ürün olan hazır yemekleri bayram ve yılbaşı gibi zamanlarda ailelerinin yanlarında olacakları için satmanız zorlaşabilir. 

 1. Sosyal Medya Optimizasyonunu Geliştirin

Sosyal medya optimizasyonu (SMO) belli anahtar kelimeleri potansiyel müşterilere ulaşmak için sosyal medya gönderilerinde kullanmaya verilen isimdir. SMO için öncelikle sosyal medya kanallarındaki sayfalarınızı incelemeniz gerekir. Yerel bir işletmeyseniz adresinizi bu sayfalarda mutlaka görünür yapmalı ve iletişim bilgilerinizi eklemelisiniz. Bunların yanında internet kullanıcılarının sizinki gibi işletmelere ulaştığında hangi kelimelerle arama yaptığını araştırarak bu kelimelerin bulunduğu içeriklere imza atmalısınız. Aynı kelimeleri firma bilgilerinizin olduğu her yerde de kullanmaya gayret edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse evlere sipariş götüren bir restoranınız varsa hızlı sipariş, hemen kapınızda gibi sözcükleri anahtar kelime olarak kullanabilirsiniz.

 1. Gönderileriniz için Bir Programınız Olsun

Sosyal medyadaki varlığınızın güçlenmesi için içeriklerinizi ve gönderilerinizi düzenli olarak yapmanız çok önemli. İstikrarlı bir şekilde gönderiler paylaşan sosyal medya hesapları kullanıcıların her zaman ilgisini çekiyor ve güven kazanıyor. Her gün bir kere içerik paylaşmak en çok tavsiye edilen sıklıktan bir tanesi fakat bunu markanıza ve ürününüze göre değişkenlik gösterebiliyor. Kullandığınız platform da modifiye etmenizi gerektirebiliyor.

Fazla gönderilerle takipçilerinizi sıkmamaya da dikkat ederseniz birkaç deneme sonrasında markanız için uygun bir denge bulmak mümkün. Rakiplerinizi gözlemlemek ve nelerin beğenildiğini incelemek doğru bir program ve düzen elde etmek için akıllıca olacaktır. Gönderi yapmak için saat belirlerken farklı coğrafi bölgelerin saat farklılıklarına da dikkat etmeyi unutmamalısınız.

 1. İçeriklerini Yüksek Kaliteli Olmalı

Sosyal medyadaki gönderilerde, özellikle de kurumsal firmaların ve markaların içeriklerinde nitelik her zaman niceliğin önünde olmalı. Paylaştığınız görseller ve videolar muhakkak profesyoneller tarafından hazırlanmış olmalı. Stok görseli sitelerinden ücret karşılığında edineceğiniz görseller yeterince kaliteli olabilir ama kişisel bir his vermeme olasılığını da göze almanız gerekir.

Metinlerinizde yazım ve gramer hatası bulunması da bir başka zarar verebilecek hata. Uzun metinler paylaşıyorsanız iyi bir gramer düzeltme programı satın alarak kullanabilirsiniz. İçeriklerinizde takipçilerinize göre değişkenlik gösterebilir, esprili ve eğlenceli bir dil kullanabilirsiniz, bu sizin diğer markalardan kendinizi ayırmanıza yardımcı olur.

 1. Kusursuz Bir Müşteri Hizmetleri Servisi Sunun

Müşteri hizmetlerinin kalitesi markaların ve işletmelerin uzun soluklu olmasına yardımcı olan unsurların başında yer alıyor. Sosyal medya müşterilerin pratik ve hızlı bir şekilde iletişime geçmeye çalışması için ideal bir platform olduğundan pek çok marka Twitter gibi mecraları bu amaçla kullanmaya başladı. Eğer müşteriler ürün ya da hizmetlerinizle ilgili yaşadığı sorunlar hakkında sosyal medya üzerinde sizinle iletişime geçerse profesyonel ve yardımcı bir cevap vermek sizin sorumluluğunuzdur. Bunun için de sosyal medya uzmanlarına başvurabilirsiniz.

Sosyal medyada şikayetçi olan müşteri herkes tarafından görüntülenebileceğinden sadece tek bir müşteri değil yüzlerce potansiyel müşterinin de kaybına sebep olabilir. Bu nedenle de her türlü sorun ve şikayeti çözmeye hazır olmanız gerekir.

 1. Analitikleri Kullanın

Etkileşim, sosyal medya hesaplarının ne kadar başarılı olduğunu ölçmeye yarayan bir birimdir. Neredeyse bütün sosyal medya platformları, Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn sayfanızı ziyaret edenleri ve etkileşime geçenleri size istatistikler olarak sunar. Bu şekilde hangi gönderilerinizin daha çok başarılı olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca gönderi yapmak için hangi gün ve saatin daha başarılı olduğu, ne tür bir dil kullanmanız gerektiği ve doğru müşteri kitlesi belirlemek için yapmanız gerekenleri analitikler sayesinde öğrenebilirsiniz. Böylece sosyal medya üzerindeki varlığınızı genişletebilir ve takipçilerinizi organik bir şekilde arttırabilirsiniz.

 1. Transparan Olun

Dijital dünyada pazarlama taktiklerinden haberdar olan yeni jenerasyonları kandırmak kolay değildir. Bu nedenle de markaların transparan olması, olumlu yorumlar kadar olumsuz olanları da ciddiye olarak cevap vermeleri gerekir. Sorumluluk sahibi ve olgun bireylerden oluşan sosyal medya ekibi bu iş için idealdir. Markanız ya da işletmenizle kötü deneyim yaşamış ya da sadece sosyal medya gönderilerinizden hoşlanmamış olan ve bunu size belirtmek isteyen kişilere kibarca cevap vermeli, gerekiyorsa özür dilemeli ve sorunlarına çözüm bulmaya çalışmalısınız. Bu şekilde sadece şikayetçi olan kişiyi değil bu durumu nasıl ele aldığınızı gören herkesi tarafınıza çekmiş olacak, aynı zamanda da potansiyel müşterilerin markanız hakkındaki beklentilerini de ileride kendinizi geliştirmek üzere öğrenmiş bulunacaksınız.

 1. Görsel Kullanın

Ürününüz görsel olarak ilgi çekici olmasa dahi sosyal medya gönderilerinizde fotoğraflar, çizimler, ve videolar kullanmaktan çekinmemelisiniz. Bu tip içerikler dikkat çekici olduklarından kısa metinlere çok uygun eşlikçiler olurlar. Ücretli bir stok görseli sitesine yapılacak yıllık üyelik hem ekonomik olacak hem de gönderilerinizin kalitesini arttıracaktır.

 1. İnteraktif Olun

Sadece gönderiler paylaşmakla kalmayın. Sizinle diyalog kurmaya çalışan takipçilerinize cevap verin. Ürünlerinizi kullananlarla iletişim kurun. Bu sadece sizi bir marka olarak ulaşılabilir ve güvenilir göstermekle kalmaz, aynı zamanda da markanız hakkındaki beklentilerden de haberdar olmuş olursunuz. Zaman geçtikçe kendi komünitenizi dahi yaratabilecek bir konuma gelebilirsiniz, yeter ki istikrarlı ve sabırlı olun.