Patreon Nedir?

Patron kelimesinin bir türevi olan Patreon internet dünyasının son yıllarda en popüler oluşumlarından biri haline geldi. Geçtiğimiz yüzyıllarda beğendikleri sanatçıları korumaları altına alarak onlara finansal destek sağlayan ve yeni sanat eserleri üretmelerini destekleyen zengin ailelere “patron” denirdi. Bu fikirden ilhamla yola çıkan Patreon internet üzerindeki sanatçıların ya da içerik üreticilerinin düzenli gelir elde edebilmesi ve izleyici kitleleriyle direkt olarak ilişki kurabilmeleri için yaratılmış bir platformdur. Patreon’da takipçileriniz ve izleyicilerinizden ortaya koyduğunuz işlere devam edebilmeniz için düzenli olarak destek alabilir, bu şekilde daha bağımsız bir yaratıcı haline gelebilirsiniz. Kazanacağınız ve artırabileceğiniz geliriniz ile yeni eserler ya da işler üretmeye daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Patreon platformunda aylık üyelik sistemi işler. Yarattığınız içerikleri ya da eserlerinizi beğenen ve daha çok üretmenizi isteyen takipçileriniz ya da izleyicileriniz sizin belirleyeceğiniz, ya da arzularlarsa daha yüksek bir meblağı aylık olarak ödeyerek başka platformlarda ulaşamayacakları özel içeriklere erişim sağlayabilirler. Böylece yaratıcı işlerinizi devam ettirebilmeniz için sizleri desteklemiş olurlar. Sanatçılar ve içerik üreticileri Patreon üzerinden takipçilerine pek çok farklı içerik çeşidi sunabilirler. Bunların arasında başka hiçbir yerde olmayan özel içerikler, birbirleri arasında ve sizinle kolay iletişime geçebilecekleri güçlü bir komünite ve yaratıcı sürecinizden parçalar yer alabilir. Patreon’da hedeflediğiniz başarıyı elde edebilir, bağımsız bir yaratıcı kariyere sahip olabilirsiniz.

Düzenli Gelir İmkanı

Patreon finansal açıdan zorluk çeken ve nadiren düzenli gelir sahibi olan sanatçı ve başka yaratıcı içerik üreten insanlar için aylık gelir imkanı fırsatı sunar. Bu platformda sanatçılar patronlarından düzenli olarak para kazanabilirler. Diğer sosyal medya platformlarının aksine reklamlara güvenmek zorunda kalmazlar. Reklamlardan gelecek gelirin belirsizliği Patreon’da yoktur, takipçi yani patron sayınız belli olduğu sürece elinize ne kadar para geçeceği belirlidir.

Patreon’dan kazandıkları gelir sayesinde pek çok sanatçı günlük maaşlı işlerini bırakarak tam zamanlı sanatçı olmaya adım atabilmişlerdir. Böylece daha çok eser üretmeye ve kendi alanlarında daha fazla gelişmeye diledikleri kadar vakit ayırabilme özgürlüğünü de elde etmişlerdir.

Kreatif Kontrolü Elinizde Tutmanın En Kolay Yolu

Youtube ve Instagram gibi belirli bir algoritmaya bağlı ve içeriklerin monetize edildiği platformların aksine Patreon’da kendi özgün tarzınızı konuşturabilirsiniz. Başka platformlarda gelir için reklamlara güvenirsiniz, reklamlar için de çok sayıda takipçiye ihtiyacınız olur. Takipçilere ulaşmak içinse popüler olan akımlara uygun, kendi özel tarzınızı yansıtamadan eserler üretmeniz gerekebilir. Patreon sanatçılara yaratıcı özgürlük tanıyan bir platformdur. Sizin stilinizden hoşlanan izleyici kitlesine hitap ederek bağımsız bir şekilde sadece kendi dilediğiniz tarzda eser yaratmaya devam edebilirsiniz. Bu şekilde bir sanatçı olarak da sürekli gelişme gösterir, yeni izleyiciler ve destekçiler elde ederken kariyerinizde çok daha hızlı yol alabilirsiniz. Enerjinizi sosyal medya kanallarının sürekli olarak değişen algoritmalarını çözmeye ve üstesinden gelmeye harcamak zorunda kalmazsınız.

Takipçi ve Hayranlarınızla Daha Sağlıklı İlişkiler Kurun

Sosyal medya üzerinden sanat eserlerinizi ya da yaratıcı ürünlerini paylaşıyorsanız en rahatsız edici şeylerin başında troll’ler yer alır. Sayfanıza bırakılan can sıkıcı ve rahatsız edici yorumlar sosyal medyanın artık kabul edilmesi gerekli olan bir parçası olarak görülür. Patreon’da ise sadece sizi gerçekten destekleyen bir insan kitlesiyle muhatap olursunuz. Eserlerinizi ve ürünlerinizi beğenen, yeni eserler ortaya koymanızı isteyen, eleştirileri varsa dahi yapıcı olan bu kimselerle çok daha sağlıklı, anlamlı ve direkt bir ilişki kurabilirsiniz.

Patreon sayesinde takipçilerinizin sizin hakkında düşündüklerini öğrenebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca network’ünüzü de büyütme fırsatı bulabilir, yeni arkadaşlar ve sadık bir hayran kitlesi elde edebilirsiniz.

Patreon kullanan pek çok sanatçı ve yaratıcı izlenme ve görüntülenme sayısı, beğeniler gibi sosyal medyaya özgü ölçülerle ilgilenmeyi bıraktıklarını belirtiyorlar. Bu sayede pozitif sonuçlara odaklanma imkanı bulan sanatçı ve yaratıcıların pek çoğu milyonlarca Instagram ya da Youtube takipçisindense Patreon’da birkaç yüz adet patrona sahip olmanın çok daha ödüllendirici bir tecrübe olduğunu söylüyorlar. Patreon sayesinde artık pek çok mental sağlık uzmanının da iddia ettiği gibi beğeni ve izlenme gibi ölçütlerin neden olduğu stresten olabildiğince uzak kalmış olursunuz, bu da sanatınıza daha fazla odaklanmanıza ve daha üretken olmanıza yardımcı olur.

Kimler Patreon Kullanabilir?

Sanatçılar ve yaratıcıların Patreon’a katılmadan önce akıllarındaki ilk soru bu platformun kendileri için uygun olup olmadığıdır. Patreon sizi ve ürettiklerinizi beğenen bir kişi dahi varsa sizin için uygun bir platformdur. Eğer kariyerinizi bir adım daha ileri götürmek, bunu yaparken de düzenli bir gelir kazanmak istiyorsanız Patreon hesabı açmak yapılacak en akıllıca eylemlerden bir tanesidir.

Patreon kullanan insanların meslekleri arasında göz kamaştırıcı bir çeşitliliğe şahit olabilirsiniz. Ressamlar, illüstratörler, müzisyenler, oyun yaratıcıları, yazarlar ve gazeteciler, politik yorumcular, eğitmenler ve öğretmenler, düşünürler ve akla gelebilecek daha pek çok yaratıcı Patreon’da yerini almış ve patronlarının desteği ile kariyerlerinde hızla yol almaktadırlar.

Sanatçı olmamanız Patreon’da hesap açamayacağınız anlamına gelmiyor. Sosyal medyada ya da reel hayatta sanat, siyaset ya da felsefe alanındaki yorumlarınız beğeniliyor ve dikkatle dinleniyorsa bunları yazarak, podcast hazırlayarak ya da video-makaleler ile takipçilerinize ulaştırabilir, karşılığında aylık ücret isteyebilirsiniz.

Patreon konusunda yaratıcıların en büyük çekincelerinden biri de toplumdaki eğer kişiler hobilerini yapmaktan keyif alıyorsa karşılığında para istememesi gerektiğine dair eski moda inançtan kaynaklanır. Bu konuda yaratıcılar ve sanatçılar ile takipçileri gerçekçi bir tavır takınmalılar. Üretkenlik kişilerin özel hayatlarından ya da iş yaşamlarından büyük miktarda zaman çalar, kimi sanat alanlarında üretkenlik için malzeme gerekliliği de vardır. Örneğin ressamların boya ve kağıt malzemeleri son derece pahalı olabilir. Üretkenliğin devam edebilmesi, sanatçıların kendilerini geliştirebilmesi için finansal destek muhakkak düzenli bir şekilde var olmalıdır. Yaratıcılar vakitlerini ve emeklerini harcadıkları eserleri paylaşırken finansal destek beklemekten rahatsızlık duymamalılardır.

Patreon Nasıl Kullanılır?

Patreon hesabı açmaya karar verdiyseniz bir sonraki sorunuz ne şekilde kullanmanız gerektiği olur. Takipçilerinizle paylaşacaklarınızın neler olacağına ancak siz karar verebilirsiniz ve bu uzmanı olduğunuz alana göre de değişkenlik gösterebilir.

Ressam, illüstratör ya da herhangi bir görsel sanatçı iseniz tamamlanmış çalışmalarınızın yanı sıra hazırlık sürecinizde yaptığınız denemeleri, eskiz defterinizden sayfaları, resim yapma videolarınızı paylaşabilirsiniz. Dilerseniz yaptığınız resimlerin fiziksel baskılarını patronlarınıza göndermeyi de tercih edebilirsiniz.

Kurgu yazarıysanız her ay yeni bir öykü ya da romanınızdan bir bölüm, müzisyenseniz streaming yardımıyla canlı konserler, verebilir, kayıt videolarınızı paylaşabilirsiniz. Patronlarınızla direkt iletişim, sohbet ya da danışmanlık sunabilirsiniz. Yapacağınız her şeyi belirleyen yine siz olacaksınız, buna ücretlendirme de dahil. Neredeyse sınırsız bir özgürlük sunan Patreon sayesinde tamamen size ve uzmanlığınıza özel bir yöntem bulabilir, ya da deneme yanılma ile ideal şartlara ulaşabilirsiniz.

Patreon kullanmak sandığınızdan da basittir, hayranlarınızı ve takipçilerinizi mutlu edecek önerilen fikirlerden yararlanabilir ya da kendi fikirlerinizi bulabilirsiniz. Böylece yeni takipçiler ve patronlara da kavuşabilirsiniz.

Patreon için yaratıcılarının önerdiği birkaç tane iş modeli bulunur. Eğer takipçilerinize ne sunacağınıza emin değilseniz bunlar arasında fikir edinebilir, dilediklerinizi modifiye edebilir ya da birlikte kullanabilirsiniz.

  • Hayranlarınızla İletişime Geçin: Eğer alanınız ne olursa olsun geniş ve tutkulu bir hayran kitlesine sahipseniz bu yöntem sizin için idealdir. Sizinle direkt olarak ya da daha uzun süreli iletişime geçmek isteyen hayranlarınızdan periyodik şekilde ücret alarak onlara özel materyaller sunabilirsiniz. Özel hayatınızdan kesitler, örneğin oyuncuysanız set arkasından görüntüler, güncel olaylar hakkındaki yorumlarınız bunlar arasında yer alabilir. Özellikle de hayranlarınızı tanımaya çalışırsanız, onlardan videolarınızda ya da yazılarınızda bahsedip topluluğunuzun bir parçası olarak görürseniz bu iş modeli faydalı olacaktır. Patreon’da bu şekilde para kazanmak istiyorsanız başka sosyal medya kanallarında ya da geleneksel medyada hayran kitlenizi geliştirmeye ara vermemeniz gerekir.
  • İçeriklerinizi Paylaşın: Bu iş modelinde ise yarattığınız içerikleri paylaşmanız karşılığında para alırsınız. Eğer bir müzisyenseniz şarkılarınızı, yazarsanız metinlerinizi paylaşırsınız. Fakat bunun dahi belli adımları olacaktır. İlk önceliğinizi geçmişte ürettiğiniz eserlerden oluşan bir kütüphane olabilir. Bunun için minimum ücreti alır ve patronlarınızın bütün içeriklere ulaşmasını sağlarsınız. Bir başka tier yaratarak patronlarınızın son eserlerinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Geçmiş içeriklerinize eklenecek bu paylaşım için daha fazla ücret alırsınız. Son olarak ise bonus içerikler sunabilir, bunun için de en yüksek aylık ücreti isteyebilirsiniz. Böylece takipçileriniz kendi bütçelerine ve görmek istediklerine göre seçim yapabilecek, içeriklerinize göre ilerleyen zamanlarda daha fazla ödemeye ikna olabileceklerdir.
  • Topluluk Modeli ile İnsanları Bir Araya Getirin: Bu modelde insanlar bir moderatör tarafından yönetilen bir komüniteye ait olmak için aylık ücret öderler. Hakkında bilgi sahibi olduğunu bir konuyla ilgilenen insanlardan oluşturabileceğiniz bir topluluk pek çok insanın ulaşmak için para ödemeye hazır olduğu bir şeydir. Böylece ilgilendikleri konular hakkında konuşabilecekleri insanlarla iletişime geçerler ya da networklerini geliştirecek bir ortam bulurlar. Patreon’da kendi komünitenizi oluşturmak için o alanda uzman olma gerekliliği hissetmelisiniz. Çünkü bu yolda zaten gelişmeye imkan bulacaksınız, ayrıca önemli olanın sağlıklı bir iletişim kurulan demokratik bir toplum olduğunu her zaman aklınızda bulundurmanız gerekir.
  • Eğitim Modeli: Bu iş modeli eğitim ve öğrenim etrafında şekillenir. Eğitimler, özel öğretim metodları, online dersler, videolar ve benzeri pek çok içerik ve eylem bu modelde belirli bir ücret karşılığı sunulur. Bu modelde başarı sağlamak için sosyal medya kanallarında temel dersleri ücretsiz olarak verebilir, daha derinlemesine ya da gelişmiş dersler için Patreon’a davet ederek ücret isteyebilirsiniz. Dilerseniz bire bir, özel dersler vermeyi de tercih edebilir, buna uygun bir fiyat da belirleyebilirsiniz. Derslerinizi video, metin ya da ses kaydı formatınd, uzmanlık alanınıza bağlı olarak hazırlayabilirsiniz. Bu iş modelinde patronlarınıza ödevler vermeniz, sorularını cevaplamanız ve eserlerine yorum yapmanız daha uzun soluklu bir Patreon kariyerine sahip olmanızı sağlar.
  • Takipçilerinizin Size Destek Olmasını İsteyin: Son olarak bu Patreon iş modelinde üretiminize devam etmenize destek olmaları için takipçilerinizden yardım etmelerini isteyebilirsiniz. Bu modelde belirli bir ücret belirlemeden herkesin dilediği kadar yardım etmesini istersiniz. Fakat bu yardımları karşılığında bir şey sunmadığınız anlamına gelmez. Alacağınız finansal yardım karşılığında içeriklerinizi üretmeye devam edersiniz. Bu şekilde takipçileriniz, izleyicileriniz sizin içeriklerinizi tüketmeye devam ederler. Diğer iş modellerinden tek farkı ne kadar ücret ödüyor olurlarsa olsunlar takipçilerinizin hepsinin aynı içeriğe ulaşacağıdır. Bu yöntemle pek çok Patreon hesabı sahibi aylık iki bin dolara yaklaşan gelire ulaşabilmişlerdir.