Google Skillshop Nedir?

Günümüzde dijital dünyanın çok büyük bir kısmını kaplayan Google sadece bir arama motoru olmanın çok daha ötesine geçmiştir. Dijital pazarlama, eğitimler ve dijital dünyada kullanılabilecek pek çok aracı Google sunmaktadır. Google’ın bu araçlarını kullanabilmek isteyenler için ücretsiz online eğitimler verdiği bir platform da bulunur, bu platform Google Skillshop’tur.

Google Skillshop hiçbir ücret ödemeden Google araçlarını kullanmak için dersler ve eğitimler alacağınız, sınavlara girebileceğiniz ve başarılı olursanız CV’nize ekleyebileceğiniz ya da müşterilerinize gösterebileceğiniz bütün dünyada geçerliliği olan sertifikalar edinebileceğiniz büyük bir platformdur.

Özellikle de idjital pazarlama alanında kariyer edinmek isteyenler ya da küçük bir işletme sahibi olup da dijital pazarlama uzmanlarına bütçesi olmayan biriyseniz Google Skillshop tam da size göre yaratılmış bir platform.

Google skillshop’ta edinmek istediğiniz becerilere göre dilediğiniz dersleri seçebilir, bu dersleri bilgisyaraınız, tablet ya da telefonunuzdan kendi istediğiniz zamanlarda takip ederek tamamlayabilirsiniz. Yine tamamen ücretsiz olan sınavlara girebilirsiniz ve başarılı olursanız hemen her yerde geçerliliği olan sertifikalara sahip olabilirsiniz. Böylece daha etkileyici bir CV’ye sahip olabilir, Google’ın araçlarını hiçbir sorun yaşamadan ustaca ister çalıştığınız işletme ister kendi işletmeniz için kullanabilirsiniz.

Google Skillshop Hesabı Nasıl Açılır?

Google Skillshop’tan ders ve sertifika almak istiyorsanız öncelikle bir hesap almanız gerekecektir. E-posta adresiniz Gmail’den değilse dahi Google hesabınıza bağlı bi e-posta adresi kullanmanız gerekir. Güncellemelerden ve duyurulardan haberiniz olması için sık kullandığınız bir e-posta adresinizle kayıt olmanız tavsiye edilir.

Google Skillshop’a kayıt olduktan sonra bilgilerinizi güncellemelisiniz. Çalıştığınız ya da sahibi olduğunuz şirketin adını girmeli veri paylaşımı konusunda tercihlerinizi ayarlamalısınız.

Güncellemeleri yapmak içinse oturum açtıktan sonra şirketinizi eklemelisiniz. Dilerseniz eğtim ve sertifikalarınızı buradan görüntüleyebilrsiniz. Saat diliminizi güncelleyin. Bu adımlardan sonra mutlaka dil seçiminizi yapmalısınız. Google Skillshop’taki bütün eğitimler her dilde sunulmayabilir. Seçtiğiniz dile göre alabileceğiniz eğitimler ve sertifikaları görebilirsiniz. Skillshop platformunda hangi bilgilerinizi paylaşacağınıza kendiniz karar verirsiniz, bu ayarları dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Son olarak e-posta ayarlarınızı da güncelleyerek duyuru ve yeniliklerin size iletilmesini sağlayabilirsiniz.

Google Ads Sertifikaları Nasıl Alınır?

Google Skillshop hesabınızı açtıktan sonra sertifika almaya hazırsınız demektir. Öncelikle Skillshop platformunda bulunan eğitimleri ve sertifika çeşitlerini incelemelisiniz. Hangi eğitimi alacağınızı bilmiyorsanız en temel eğitimlerden başlayabilirsiniz.

Google Skillshop sertifikaları dijital pazarlama alanında çalışmayı düşünen herkesin kariyerinin başlangıcında işe yarayacaktır. Bu alandaki pek çok işveren işe alımdan sonra eğitim verecek de olsa adayların CV’lerindeki Google Ads sertifikalarından etkilendiklerini söylüyorlar. Bunun nedenini de adayların önceden çeşitli eğitimlere vakit verdiğini ve konuya ilgili olduklarının kanıtı olduğunu söyleyerek açıklıyorlar. İşverenler aynı zamanda Google skillshop’ta alınan eğitimlerin ders kitaplarından öğrenilenlerden çok daha fazla pratik bilgi sağlayabileceğiniz söylüyorlar.

2 adet Google Ads sertifikası aldıktan ve temel sınavı geçtikten sonra kişisel olarak ya da şirketinizin adına Google Partners’a katılmış oluyorsunuz.

Google Skillshop da Google’ın tıpkı diğer ürünleri ve araçları gibi yıllar içinde daha iyi bir hâle gelmesini sağlayan bir şekilde evrimleşti. Kimi sınavlar için eskiden ücret alınırken şu anda eğitimler ve sınavlar için herhangi bir ücret alınmıyor.

Sertifikaları almak için Google Ads akademisine katıldıktan sonra istediğiniz sertifika programını seçin. Sınavlara katılmadan önce almanız gereken eğitimler olacaktır. Bu eğitimler için gereken video ve makaleler gibi materyalleri yine aynı platformda bulabilirsiniz. Eğer Google Ads sertifikalarınızı ilk defa alacaksanız bu materyalleri dikkatlice bir şekilde okumalı ve izlemelisiniz. Her bir modül için en az 4 saat ayırmayı göze almanız gerekir.

Daha önce eğitim aldıysanız ve sertifikalarınızı yenilemek için sınavlara girmeniz gerekiyorsa dahi materyalleri tekrardan gözden geçirmeniz tavsiye edilir. Materyaller kolayca unutulabildiği gibi aynı zamanda da dijital pazarlama dünyası sıklıkla kendini yenilediği için değişen küçük detaylar da yer alabilir.

Eğitimleri tamamladıktan sonra sınavlara girmeden önce Google skillshop’ta bulunan örnek soruları incelemelisiniz. Bu sorular sınavlarda karşınıza çıkacak sorularla aynı zorluk derecesine sahip, benzer nitelikte sorulardır ve sizi sınava hazırlamak için idealdirler.

Google Skillshop’tan Alabileceğiniz Sertifikalar

Google Skillshop’tan alabileceğiniz pek çok farklı türde ve farklı alanlarda becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak sertifika programları bulunur. Bunların en çok tercih edilenleri Google Ads sertifikalarıdır. Yazının bu kısmında Google Ads ve diğer platformların sunduğu sertifikaları inceleyeceğiz.

Google Ads Sertifikaları

  • Google Ads Arama Ağı Sertifikası

Bu sertifika programı sayesinde Google arama motoru üzerinden yapılacak kampanyaları oluşturma ve bunları optimize etme konusunda kapsamlı bilgi edinirsiniz. Sertifikalı kullanıcılara özel olarak sunulan Akıllı Teklif ve Kitle Çözümleri gibi otomatikleştirilmiş araçlardan da faydalanabilirler ve böylece kampanya hedeflerine kolayca ulaşabilirler.

  • Google Ads Görüntülü Reklam Ağı Sertifikası

Bu sertifika görüntülü reklamcılık konusunda uzmanlığınızın olduğu anlamına gelir. Görsel özelliklerin önemli olduğu ürün ve hizmetlerin reklamları için mühim olan görüntülü reklamları etkili bir şekilde yaratmanızı sağlayacaktır.

  • Google Ads Video Reklamcılığı Sertifikası

Kimi ürünler ya da hizmetler çin video formatında reklamlar çok daha başarılı kampanyalar oluşturur. Bu konuda ayrıca bir uzmanlık gerektiği için Google Ads’in sunduğı video reklamcılığı sertifikası almak müşterileri etkileyecek hikayeler hazırlamaya yardımcı olur.

  • Alışveriş Reklamları Sertifikası

Google Ads’i alışveriş reklamlarını kullanmak ve sadee sertifika sahiplerine sunulan özel araçlardan faydalanmak için bu sertifikayı almanız gerekecektir. Başarılı alışveriş kampanyaları oluşturmak ve bu kampanyaların iyileştirilmesini sağlamak için mutlaka bu programın eğitimlerinden almalı ve uzmanlğınızı kanıtlamalısınız.

Eğitimleri aldıktan sonra gerekli sınavlara gireceksiniz. Sertifikanızı edinmek için sınavlardan 100 üzerinden en az 80 puan almanız gerekir. 75 dakika süren bu sınavlarda başarısız olursanız 1 gün sonra tekrar deneyebilirsiniz. Sınav başladıktan sonra süreyi durduramazsınız.

Sertifikanızı korumak için de aldıktan bir yıl sonra sertifika değerlenidrme sınavına yeniden girmeniz gerekecektir. Google Ads sertifikanız pek çok işletme tarafından tanınacak ve değer görecektir. Eğer bireysel değil de işletme ya da ajans olarak bu eğitimlere başvuruyorsanız sertifika yerine rozet ya da uzmanlık kazanırsınız. Gereklilikler tamamlanabilirse Google İş Ortağı (Partners) olmaya hak kazanılabilir.

Google Ads sertifika programlarına katılmak istiyorsanız Google Skillshop’un destek sayfasına da sıklıkla göz atmanızı tavsye ederiz. Bu sayfada dersleri nasıl alacağınızı ve sınavları geçmek için bazı ipuçlarını öğrenebileceğiniz gibi sıklıkla güncellenen araçlardan ve Google Ads’in duyurularından da haberdar olabilirsiniz. Alacağınız derslere yardımcı ek materyaller, kimi kampanyalar için son tarihler ve bunların uzatılması gibi meseleler konusunda bilgi sahibi olmak için destek sayfası ideal bir platformdur.

Destek sayfası aynı zamanda sertifikanızı aldıktan sonra de öğrendiğiniz bilgileri en etkili şekilde pratiğe dökmenize yardımcı olacak yazılar ve videolar sunar. İnternet ya da telefon üzerinden yardım hatlarını kullanarak takıldığınız sorunlar ya da merak ettikleriniz hakkında çözüm bulabilirsiniz. Akla gelebilecek her türlü yardımı sunan Google Ads sayesinde hemen bugün derslere başlayabilir, kısa bir süre içerisinde CV’nizi işverenler için çok daha çekici bir hâle getirebilirsiniz.