Google Reklam Uzmanları Ne Yapar?

Dijital pazarlama dünyasında arama motorları üzerinden verilen reklamların büyük çoğunluğu Google üzerinden oluyor. Pazarın en büyük oranda sahibi olan Google üzerinden verilen reklamlar olabilecek en çok kişiye ulaşma fırsatını işletmelere sunuyorlar. Bu nedenle de bu konuda uzman, işletmelere yardımcı olabilecek kişilerin sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Google Ads Google aramı motoru üzerinde ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için yapabileceğiniz işlemlerin tümüne verilen isimdir. Google Ads uzmanları ise Google’ın bu konudaki eğitimini tamamlayıp sınavını başarıyla geçmiş ve uzman olmaya hak kazanmış insanlardır. Google Ads uzmanları pek çok farklı türü olan ve yeni başlayanlar için karmaşık gelebilecek reklamlar konusunda yardım sağlar.

Google Ads üzerinden verilebilecek pek çok reklam çeşidi vardır. Bunlar büyük, orta ve küçük çaplı işletmeler için farklı seçenekler sunar. Ayrıca yerel ya da global bir işletme ile çalışılması da seçimlerde fark yaratabilir. Google Ads üzerinden verilen reklamlar yazılı olabileceği gibi görseller ya da videolar şeklinde de olabilir. Bunların arasından yapacağınız seçimler sattığınız ürün ya da hizmete, işletmenizin büyüklüğüne göre değişebilir. Bu tür kararları vermek için bütün şartları değerlendirmeniz gerekecektir, bu da piyasa ve Google Ads hakkında etraflıca bilgi sahibi olmanızı gerektiririr. İşte bu noktada Google Ads uzmanları devreye girer ve işletmeniz için en başarılı sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak seçimleri sizin için yapar ve kampanyalarınızı yakından takip eder.

Google Ads Uzmanlarının Sundukları Hizmetler

Google Ads üzerinden verilen reklamlar geleneksel anlamda pazarlama araçlarından farklıdır. Örneğin tbir televizyon kanalına reklam verecek olsanız ya da bir afiş astırsanız bunun sabit bir ücreti vardır. Dijital pazarlama alanında da benzer şekilde sabit ücretli reklamlar bulunur. Google Ads reklamları ise tıklama başına sizden ücret alır. Yani sadece verdiğiniz reklamlara tıklayarak sitenizi ziyaret eden kişiler için bir ücret ödersiniz. Bu da reklam için verdiğiniz paradan en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda web sitenize reklam yoluyla gelen kişilerin ürününüzle ilgilendiğine emin olabilirsiniz.

Google Ads uzmanları ise sitenize gelen trafiğin daha kalifiye ve büyük bir kitleden oluşmasını sağlamaya çalışır. Google arama motorları üzerinden yapılacak bütün dijital pazarlama eforlarının yönetilmesiyle ilgilenecek olan Google Ads uzmanları kampanyalarınızı yakından takip edecektir. Reklamlar için ödediğiniz ücretler ile sitenize gelen ziyaretçi sayısı ve yapılan satış sayılarını karşılaştıracak, bu oranlar sayesinde kampanyalarınızın başarı durumlarını analiz edebilecektir. Böylece işe yaramayan kampanyaları kısa sürede bitirip gereksiz para ödemenizi engelleyecek, başarılı olanlara daha büyük bütçe ayırarak trafiği arttıracaktır.

Goodle Ads uzmanları yerel ve global işletmelerin farklı ihtiyaçları olduğunun bilincindedir ve potansiyel müşteri kitlenizde bunu göz önüne alarak bir marka farkındalığı yaratmaya çalışır. Yerel işletmelerin bulundukları yer ve yakınlarındaki insanlara tanıtım yaparken global işletmeler için farklı yöntemler izleyeceklerdir.

Google Ads kullandığınız zaman arama sonuçlarındaki sıranız çok önemlidir. Web siteniz belirli kelimelerin arama sonuçlarında ne kadar yukarıda çıkarsa web sitenize gelecek ziyaretçi sayısı da bununla doğru orantılı olarak artacaktır. Bunun için de web sitenizde bulunacak içerik, tantım ya da blog yazılarınız için doğru anahtar kelimelerin seçilmiş olması gerekir. Google Ads uzmanları web sitenizi Google aramalarında hem olabilecek en üst şekilde çıkaracak şekilde anahtar kelimeleri seçer hem de bu anahtar kelimeleri arayanların satış yapılabilecek müşteriler olmasına çalışır.

Google Ads uzmanlarından hizmet almak ekstra bir masraf gibi görünse de işini bilen bir uzmandan alacağınız yardım dijital reklamlarınızın çok daha verimli olmasını, bu şekilde de daha fazla tıklanma için daha az ücret ödemenizi sağlayacaktır.

İşletmeniz için dijital pazarlamaya başlayacaksanız doğru müşteri kitlesine ulaşabilmek ve bütçenizi zorlamamak için bir Google Ads uzmanının yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada mutlaka işe alacağınız ya da hizmetlerini satın alacağınız Google Ads uzmanında dikkat edeceğiniz özellikler olmalıdır. Bunların bazılarını aşağıda inceleyeceğiz.

Google Ads Uzmanlarında En Çok Aranan Özellikler

  1. Hangi Özellikle Sahip Olduğunu Öğrenin

Dijital pazarlama oldukça genel bir terimdir. Pek çok farklı türü ve araçları bulunur. Farklı ürün, hizmet ve farklı müşteri kitleleri için değişik pazarlama türleri ve yöntemleri bulunabilir. Mesele Google Ads olduğu zaman da benzer bir çeşitlilik görebilirsiniz.

Google Ads’te verilebilecek reklamların çeşitlerinden bazıları şunlardır. Arama motoru reklamları, görüntülenme reklamları, uygulamalar, Google alışveriş reklamları, görseller ve video kampanyaları. Bunların hepsi her ürün için eşit derecede faydalı olmayabilir. İyi bir Google Ads uzmanı sizin işletmenizin sunduğu ürün ya da hizmet için ideal olan reklam ve pazarlama türünü bilen biri ve bu alanda tecrübeli biri olmalı. Örneğin işletmeniz için en uygun oln video reklamlarıysa eğer bu alanda daha önce hiç tecrübesi olmadıysa tutacağınız Google Ads uzmanı sizin için en iyi seçim olmayacaktır. Bunun için de tutacağınız uzmanın sertifikalarını incelemeyi asla unutmamalısınızç

  • Benzer Sektörlerde Tecrübesi Var mı?

Google Ads uzmanlarının müşteri davranışları konusunda yeterli bilgisi olması gerekmektedir. Her ürün ve hizmet için farklı bir müşteri kitlesi bulunmaktadır ve bu müşteri kitlelerinin davranışları farklıdır. Eğer bir Google Ads uzmanı sizinle aynı sektörde olan işletmelerle çalışmış biriyse sizin işletmeniz için de hangi yolu izlemesi gerektiğini bilir. Gereksiz para ve vakit kayıplarını önleyebilir.

Aynı şekilde eğer yerel bir işletmeyseniz yardımını alacağınız Google Ads uzmanının daha önce yerel işletmelerle çalışıp çalışmadığına kesinlikle dikkat etmeniz gerekecektir. Yerel ve global işletmelerin Google üzerinden yapılan pazarlama adımları büyük farklılık gösterebilir.

  • Yorumlara Göz Atın

Yeterince tecrübe sahibi olan google Ads uzmanları hakkında internette yorumlar bulabilirsiniz. Hatta kendine güvenen ve başarılı olan dijital pazarlamacılar genelde bu yorumları kişisel web sitelerinde paylaşırlar. Eğer fazla sayıda kötü yorumlara rastlıyorsanız uzak durmakta fayda olabilir. Hiç yorum bulamıyorsanız bu da tecrübe eksikliğine işaret edebilir. Seçimlerinizi bu gibi unsurları göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

  • Referanslarını İnceleyin

Google Ads uzmanlarının portfolyolarını incelerseniz tecrübelerini, ne gibi markalarla çalıştıklarını ve ne kadar başarılı olduklarını öğrenebilirsiniz. Başarılı Google Ads uzmanları portfolyolarını web sitelerinde paylaşırlar. Eğer portfolyoları hatta kişisel web siteleri bulunmuyorsa tecrübesiz olabilirler. Üstelik mesleği dijital pazarlama olan bir kimsenin yetenekleri ve becerilerini en iyi gösterebileceği yer yine kişisel web siteleridir. Buna vakit harcamayanlara karşı temkinli yaklaşmalısınız.

  • Sertifikaları Var mı?

Google Ads uzmanı olmak için en az iki adet sınavın geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu sertifikaların süresi bir yıldır, çünkü dijital pazarlama dünyası sıklıkla yenilenir. Yardımlarını satın alacağınız Google Ads uzmanının tarihi geçmemiş bir sertifikası olduğuna emin olmalısınız, aksi takdirde yeniliklerden haberdar olmayan biriyle çalışmak zorunda kalabilirsiniz.