Google Ads İlişkilendirme Modelleri

Google Ads reklamlarınızın başarılarını ölçmek için her zaman geri dönüş alabileceğiniz sistemi kurmanız gerekmektedir. Sizin için değerli olan dönüşümleri takip ederek optimizasyonunuzu güçlendirmeli ve hedef kitlenize ulaşabileceğiniz en doğru noktayı seçmelisiniz. Takip edeceğiniz dönüşüm satın alma, form doldurma ya da telefon aramaları olabilir.

Bu dönüşümlerin önemi olduğu kadar, kullanıcıların izlediği yollar da önemlidir. Kullanıcılar farklı kanallar üzerinden dönüşüm kazandıran yolların takip edilmesi, size katkı sağlayan noktalara karşı farkındalığınızı artırır.

Birçok firma ve kişi kanalların dönüşümlere olan etkisini ölçmez. Son adımda elde edilen başarı önemli görünür. Fakat kullanıcıların başladığı ve daha sonrasında hareketlerinde yer aldığı noktalar, son tıklamaya götürür ve karar aşamalarını belirler.

Bir kullanıcı siteniz ile alakalı birden çok arama yapmış olabilir. Farklı sayfalarınızda vakit geçirerek incelemelerde ve karşılaştırmalarda bulunabilir. Birçok farklı reklamınızla etkileşime geçip siteniz içerisinde aktiflik gösterebilir. Google Ads ilişkilendirme modelleri sayesinde kullanıcılarınızın dönüşümlerini hangi yollar üzerinden gerçekleştirdiğini inceleyebilirsiniz. Bu sayede önemsiz gördüğünüz anahtar kelimeleriniz de değer kazanmaya başlar. Hiç ihtimal vermediğiniz noktalardan dönüşüme almış olduğunuz katkılar, oluşturacağınız stratejilerin gelişmesinde de büyük rol oynamaktadır. Dönüşüm çoğu zaman tek bir tıklama üzerinden olmaz. Bazen ilk tıklama üzerinden direkt dönüşüm kazanılırken bazen de arada birçok tıklama gerçekleştirir ve son tıklama üzerinden dönüşümün oluşmasını sağlar.

İlişkilendirme modeli sayesinde oluşturduğunuz reklamların performansını daha iyi ölçebilirsiniz. Dönüşüm aşamasının hangi noktada yer aldığını ve ne kadar etkili olduğunu kavrayarak doğru yorumlamalar sonucunda değerini belirleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz raporlar dahilinde optimizasyonlarınızı güçlendirebilirsiniz. Sadece alışveriş reklamlarında ve arama ağı reklamlarında kullanabileceğiniz ilişkilendirme modeli sayesinde ziyaretçilerin hangi noktalardan geldiklerini inceleyebilirsiniz.

Kullanıcılar sabah uyandıklarında işe giderlerken telefonları üzerinden mobil reklamlarınızı görebilir ve tıklayabilirler. İlgilerini çekerse eğer akşam masaüstünden reklamlarınıza tıklayarak ya da direkt web sitenizi ziyaret ederek dönüşüm olaylarını gerçekleştirebilirler. Kullanıcı ile her kanal üzerinde kurduğunuz etkileşim değerlidir. Bu durum hem marka bilinirliğinizi hem de kazancınızı arttırır.

Google Ads ilişkilendirme modelleri;

Son Tıklama: Son tıklama ilişkilendirme modeli kullanıcıların dönüşüm oluşturduğu son tıklamayı ele alır. Kullanıcının bu ana kadar tıkladığı anahtar kelimeleri görmezden gelerek %100 kredi son tıklamaya atanır. Bu sayede dönüşüm getiren son anahtar kelimeyi inceleyebilirsiniz. Örneğin bir kullanıcı “Antalya tatili” yazarak reklamlarınız üzerinden sitenizi ziyaret etti. O sırada gördüğü diğer tatil avantajları kullanıcıyı cezbedebilir. Daha sonra ayrıntılı bir düşünme ve araştırma sonucunda “Göcek tatili” yazarak siteniz üzerinden dönüşüm elde edebilir. Bu durumda ilk tıklama potansiyel müşteriyi cezbetmiş olsa bile tüm krediyi son tıklama, yani “Göcek tatili” alır.

İlk Tıklama: İlk tıklama ilişkilendirme modeli kullanıcının gerçekleştirdiği ilk tıklamayı dönüşüm olarak saymaktadır. %100 krediyi ilk aramada kullanılan anahtar kelimeye atar. Yani son tıklama ilişkilendirme modelinin tam tersidir. Yukarıda verdiğimiz örneği ele alırsak “Antalya tatili” %100 kredi olarak karşımıza çıkar. Gerçekleştirdiği dönüşüm Antalya tatil fırsatından yararlanmak olmasa da dönüşüm getiren olay olarak adlandırılır. Yeni kurulan bir firma ya da markaysanız eğer ilk tıklama ilişkilendirme modeli kullanıcı analizlerini gerçekleştirmeniz için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Müşterilerin sizinle hangi anahtar kelimeler üzerinden tanıştığını öğrenmenizi sağlar.

Doğrusal: Doğrusal ilişkilendirme modelinde her nokta eşit oranda ayrılır. Kullanıcın dönüşüm gerçekleştirene kadar kullandığı tüm anahtar kelimelere oranlar eşit dağılır. 5 farklı yol izlediyese eğer %20 oranında kredi atanır. Bu durum sizin dönüşümleri her açıdan eşit bir şekilde takip etmenizi sağlar ve her noktayı değerli görür.

Zamana Bağlı Azalma: Zamana bağlı ilişkilendirme modeli; dönüşüm kredilerini, kullanıcıların dönüşüm gerçekleştirmeye başladığı ilk günden son ana kadar geçen süreyi ele alarak dağılır. Bir kullanıcının dönüşüm gerçekleştirdiği son 7 günü öncelikli tutarken ondan önceki 7 güne kredinin yarısını dağıtır. Ağırlıklı hesaplamalar bu şekilde yapılarak değer atamaları gerçekleştirilir.

Konuma Dayalı: Konuma dayalı ilişkilendirme modelinde kullanıcın dönüşüm yolunda gerçekleştirdiği ilk tıklama ve son tıklamaya %40’ar kredi atanır. Geriye kalan %20’lik kredi arada gerçekleşen yollar içerisinde eşit bir şekilde dağıtılır. Sizin için kullanıcıların arada gerçekleştirdiği yollar az önem teşkil ediyorsa konuma dayalı ilişkilendirme modelini tercih edebilirsiniz.

Siz de firmanızın hedeflerine en uygun ilişkilendirme modelini tercih ederek kullanıcı hareketlerini izleyebilirsiniz. Hareketleri üzerinden reklam kampanyalarınızda ve stratejilerinizde eksik gördüğünüz noktaları iyileştirerek optimizasyonlarınızı güçlendirebilirsiniz. Bu sayede aynı reklam bütçesiyle dönüşüm oranlarında artış yakalamak sizin için kaçınılmaz olacaktır.