Black Friday nedir?

Black Friday kasım ayının 4. perşembesi olan Şükran Günü’nden sonraki gündür. Bu günü diğer günlerden ayıran en büyük özellik, Black Friday gününde mağazaların yıl boyunca yapmadığı kadar indirim yapmalarıdır. İnsanlar cuma gününü hafta sonu ile birleştirerek noel sonrası doya doya alışveriş yapabilirler.

Black Friday nasıl ortaya çıktı?

Tarihte Black Friday’in nasıl ortaya çıktığına dair iki ayrı hikaye bulunmaktadır.

Bunlardan ilki 24 Eylül 1869 yılında iki iş adamının başından geçiyor. Jay Gould ve Jim Fisk ismindeki bu iki iş adamı şirketlerinin değerini artırmak için borsadan alabilecekleri kadar altın alıyorlar. Borsadaki bu hamleleri borsada kısa süreli bir krize neden oluyor ve birçok Amerikan vatandaşı bu durumdan kötü etkileniyor. Gazeteler bu olayı Black Friday olarak adlandırıyor.

Bir diğeri ise, 1900’lerin başlarına doğru, mağazalar Şükran Günü’nden sonraki günler yani cuma günleri indirim yapmaya başlıyorlar ve bu indirim gelenekselleşiyor. 1961’de ilk defa Black Friday ismiyle gazetelerde yayınlanıyor. Bunun nedeninin ise alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve insanlar arasında çıkan çatışmalar olduğu söyleniyor.

Black Friday ne zaman?

Her yıl kasım ayının son cuması başlayan Black Friday 2021’de 26 Kasım’da başlıyor. Çoktan indirimlerini duyuran, hazırlıklarını yapan mağazalar ve tüm yıl uygun fiyatlar üzerinden alışveriş yapmak için bekleyen müşteriler sonunda Black Friday ile buluşuyor. Önümüzdeki sene ise Black Friday 25 Kasım’da başlayacak.

Black Friday indirimleri nerelerde var?

Trendyol, Hepsiburada, n11, Morhipo gibi sitelerde Black Friday indirimleri başlıyor. Bunun yanı sıra Mavi, Colins, Koton gibi markaların kendi internet sitelerinde de indirimlerden yararlanabilirsiniz. Eğer internetten alışveriş yapmaktan pek fazla hoşlanmıyorsanız, alışveriş merkezleri ve çarşılardaki birçok mağazada da Black Friday indirimine rastlayabilirsiniz.

 En çok tercih edilen alışveriş sitelerinin başında Trendyol geliyor. Trendyol’da indirim günleri 23 Kasım’da başlıyor ve 26 Kasım’da sonlanıyor. Trendyol’dan sonra, en çok tıklanan sitelerden biri olan Hepsiburada geliyor. Hepsiburada’da 21 Kasım’da başlayan Black Friday indirimi 26 Kasım’da bitiyor. Doların da artmasıyla sahip olunması zorlaşan elektronik ürünler, indirime girmesi beklenen ürünlerin başında yer alıyor. n11’de ise 24 ile 26 Kasım arasında Black Friday indirimleri uygulanıyor. Elektronik ürünlerin yanı sıra tekstil ürünlerindeki indirim de en çok beklenen indirimlerden bir tanesi. Yeni sezonu yakalamak isteyen moda meraklıları Black Friday sayesinde istedikleri tekstil ürünlerine daha uygun fiyatlara sahip olabilecekler.

Black Friday’de internetten alışveriş yapmak güvenli mi?

Pandemi döneminin etkisiyle artık insanlar internetten alışverişi daha çok tercih ediyorlar. Black Friday’in de başlamasıyla herkesin internet sitelerine adeta hücum etmesi bekleniyor. Fakat uzmanlar siber dolandırıcılık olaylarının artmasıyla internet kullanıcılarını uyarıyor ve çok dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Son zamanlarda gerçekleşen siber saldırılarda YemekSepeti gibi birçok büyük şirketin bilgilerini açığa çıkardılar ve çıkarmaya da devam ediyorlar. Siber suç örgütleri ilk olarak kart bilgileri ve banka hesaplarına ulaşmaya çalışıyor. Yeterli bilgi edinilemezse bile telefon numaranız ve kişisel adreslerinizi paylaşıp gizliliğinize zarar verebiliyorlar. Özellikle Black Friday’de kendimizi böyle tehlikelerden korumak için yapabileceğimiz birkaç şey mevcut.

Black Friday’de internetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Artan siber suçlardan dolayı internet alışverişlerinde dikkatli olmamızı söyleyen uzmanlar, öncelikle müşterileri güvensiz ağlardan ve sahte linklerden uzak durmaları konusunda uyarıyor. Bunların yanı sıra sanal kart kullanımını öneriyorlar. Herhangi bir siber saldırı sonucunda kişisel banka kartı bilgilerinin çalınması sonucu karşılaşılabilinecek zarardan kaçınmak için sanal kartlar birebir.

İnsanlar Black Friday’de en çok hangi ürünleri arıyorlar?

Black Friday öncesi internet aramaları bize hangi ürünlerin en çok revaçta olduğunu gösteriyor. Bu ürünlerin bazıları tahmin edilebilir olsa da doların ve enflasyonun yükselmesiyle beklenmedik aramalar karşımıza çıkabiliyor. En çok aranan ürünler sırasıyla; iPhone 11, un, ayçiçek yağı, elektrikli süpürge, toz şeker, gram altın şeklinde devam ediyor.

Steam Black Friday indirimleri yapacak mı?

İnternetten alışverişin en yoğun olduğu sektörlerden biri olan oyun sektörü de Black Friday indirimleri yapacak. Oyun tutkunları da herkes gibi Black Friday indirimlerinden yararlanabilecek. En büyük ve güvenli oyun satış firmalarından biri olan Steam, Black Friday’de büyük indirimler yapacağını duyurdu. Bu sene Sonbahar İndirimi gerçekleştirmeyen Steam, Black Friday ile Sonbahar İndirimi’ni birleştirerek 24 Kasım’dan başlayıp 1 Aralık’a kadar devam eden bir indirim başlattı. %80’e varan dev indirimlerle birçok oyun tutkunu uygun fiyata oyun sahibi olabilecek.

Süper marketlerde Black Friday indirimi var mı?

Tüm marketlerde olmasa da A101, ŞOK, BİM ve Migros gibi zincir süpermarketler de Black Friday indirimleri düzenliyor. Undan şekere, elektronik aletlerden züccaciyeye, sabunlardan daha birçok ürüne indirimler uygulanıyor. A101’de 22 Kasım’da başlayan indirimler 26 Kasım tarihinde sona eriyor. Bim’de 26 Kasım’da başlayarak 1 hafta boyunca belli ürünlerde indirimler başlıyor. Migros’ta ise daha çok sanal market üzerinden belirli ürün ve markalarda indirimler bulunuyor.

Yemeksepeti’nde Black Friday indirimi var mı?

Pandemi dönemiyle beraber kullanımının arttığı YemekSepeti ve Getir gibi yemek sipariş siteleri Black Friday indirimi yapmayacak. Alışveriş ve daha birçok sektörde indirimler görsek de yemek sektörü için herhangi bir indirim gözükmüyor.

Kozmetik mağazalarında Black Friday indirimi var mı?

Özellikle kadınların ilgisini çeken kategoriler arasına giren kozmetik ürünlerinde birçok bilinen marka Black Friday indirimi yapıyor. Cilt bakım kremleri, makyaj malzemeleri ve daha pek çok kozmetik ürününde %80’e varan indirimler var.

Hangi kozmetik mağazalarında Black Friday indirimi var?

Kozmetik ürünü dendiğinde herkesin aklına gelen başlıca markalardan Watsons, Rossmann ve Gratis’te Black Friday indirimi başladı. Çılgın Cuma Haftası adı altında Black Friday indirimi düzenleyen Watsons’da birçok üründe %60’a varan indirimler var. Rossmann ise Işıltılı Cuma ismini verdiği kampanyada %50 ye varan indirimler yapıyor. Diğer markalara göre indirim süresini daha uzun tutan Gratis, Mor Fırsatlar isminde düzenlediği kampanyada 18 Kasım ve 30 Kasım arasında cilt bakım ürünleri kategorisinde indirimler düzenliyor.

Hangi elektronik ürün mağazaları daha çok indirim yapıyor?

Herkesin yeni elektronik ürünleri satın almak için beklediği Black Friday’de çoğu büyük marka indirimler düzenliyor. Türkiye’nin ünlü elektronik mağazalarından Teknosa, VatanBilgisayar ve MediaMarkt Black Friday indirimi düzenleyen markalar arasında. Sadece telefon, bilgisayar ve televizyon gibi ürünler değil aynı zamanda akıllı ev aletleri, beyaz eşyalar üzerinden de indirim var.

MediaMarkt hangi tarihler arasında Black Friday indirimi düzenliyor?

Şahane Cuma olarak isimlendirdiği indirimi 23 Kasım ve 25 Kasım arasında düzenleyen MediaMarkt, bünyesindeki birçok ürünü %50’ye varan indirimlerle fiyatlandırıyor. VatanBilgisayar ise indirim gününü sadece cuma günü olarak belirledi. Bu mağazalardan farklı olarak Teknosa mağazalarında Black Friday indirimleri 19 Kasım’da başlayarak 28 Kasım’a kadar devam ediyor.

Dünyada Black Friday indirimleri?

Türk markalarının yanı sıra birçok uluslararası marka da Black Friday indirimi düzeliyor. Amazon ve Banggood gibi sitelerde de Black Friday indirimleri mevcut. Amazon’da 14 Kasım ve 29 Kasım arasında Black Friday indirimleri uygulanacak. Banggood’da ise 25 Kasım ve 28 Kasım arasında indirimler var. Bu sitelerde de çoğu ürünün fiyatı yarı yarıya düşüyor.