12 En Popüler Ücretsiz Stok Görseli Sitesi

Web sitelerini, blog gönderilerini ve reklam kampanyalarını ne kadar kaliteli ve ilgi çekici hazırlarsanız hazırlayın dikkat çekici görseller olmadan yaptığınız iş yarım kalmış sayılıyor. İnternet ortamında dikkatleri kolay dağılan insanların ilgilerini çekebilmek için yüksek kalitede görsellere ihtiyacınız oluyor. Bu görseller konuyla alakalı fotoğraflar, çizimler ya da illüstrasyonlar olabilir. Yeter ki metinde iddia ettiğiniz fikirlerlerle kontrast yaratmasınlar.

Görsel kullanmaya karar verirseniz yapmanız gereken ikinci şey uygun görseli bulmak oluyor. İnternette pek çok web sitesi bu tip ihtiyaçlar için akla gelebilecek her konuda görseller sunuyorlar, fakat bunlar karşılığında belli bir telif ücreti ödemeniz gerekiyor. İşte bu noktada ücretsiz stok görsel siteleri büyük bir önem kazanmaya başlıyor.

Ücretsiz stok görseli sitelerinden bulduğunuz fotoğrafları, illüstrasyonları ya da vektör grafiklerini hiçbir telif ücreti ödemeden bireysel ya da ticari amaçlarla kullanabiliyorsunuz. Kimi stok görseli siteleri fotoğraflarının sadece belli bir kısmını ücretsiz yapıyor, geri kalanlara ise aylık, yıllık ya da tek seferlik ücret ile ulaşabiliyorsunuz

Ücretsiz stok görseli sitelerindeki görseller ücretli olanlardan daha kaliteli olduğunu düşünmemelisiniz. Genelde işe yeni başlayan ve adını duyurmak isteyen genç fotoğrafçıların ve grafikerlerin görsellerinden oluşuyorlar. Eğer bu sitelerden ücretsiz görseller kullanacaksanız sanatçının adını belirtmek zorunda değilsiniz fakat eser sahibinin ismini de yazacak olursanız onlara kullandığınız görsel karşılığında destek verebilirsiniz.. Bunun size ya da web sitenize hiçbir zararı olmayacağından emin olabilirsiniz.

 1. Unsplash

Kaliteli görsel arayışında olanlar için Unsplash en doğru seçimlerden biri olacaktır. Üç yüz binden fazla gösterişli, yüksek çözünürlüklü fotoğraflara sahip olan Unsplash’ın elli binden fazla da katılımcısı bulunuyor. Unsplash’ın diğer stok fotoğrafı siteleri gibi çok geniş ve çeşitlilik sunan bir fotoğraf deposu olmayabilir fakat nicelikte olan eksikliğini nitelikle kapatıyor. Pek çok ücretli stok fotoğrafı sitesine kıyasla çok daha kaliteli ve yaratıcı fotoğraflara Unsplash üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Aradığınız özel fotoğraflara ya da görsellere bu siteden ulaşma olasılığınız oldukça yüksek. Unsplash, Forbes, Entrepreneur Magazine ve CNET gibi dergiler tarafından dünyanın en önde gelen ücretsiz stok görseli sitelerinden bir tanesi seçilmiş olduğu için güven içinde başvurabilirsiniz.

 1. Morguefile

Morguefile diğer ücretsiz görsel sitelerinden biraz daha farklı. Bu sitede bulabileceğiniz fotoğraflar yine ücretsizdir ve ticari amaçlarla kullanıma açık. Fakat görsel kaliteleri Unsplash’taki gibi yüksek değil. Çok profesyonel tasarımlar, sosyal medya gönderileri için pek de tavsiye edilmiyor. Öte yandan eğer profesyonel olmayan bir hava yaratmak asıl amacınızsa Morguefile’da bulabileceğiniz görseller çok uygun olabilir. Günlük objeler ve sıradan insanların yüksek çözünürlüklü fotoğrafları için Morguefile yardımcınız oluyor. Web siteniz için header fotoğrafı arıyorsanız daha profesyonel ve kaliteli görseller sunan bir stok fotoğrafı sitesine bakmanızda fayda var.

 1. Gratisography

Aradığınız şey farklılıkla Gratisography mutlaka uğradığınız ilk adres olmalı. Gratisography ekibi dünyanın en farklı ücretsiz stok görseli sitesi olmalarıyla övünüyorlar ve bu iddialarında hiç de haksız değiller. Yüksek kalitede ve yüksek çözünürlükte fotoğraflara sahip olsalar da çeşitlilikte ve nicelikte Unsplash gibi büyük sitelere pek yaklaşamıyorlar. Fakat stok fotoğraflarının klişe ve yapay görüntüsünden hoşlanmayanlar için farklı ve doğal görseller sunmasıyla kendilerini gruptan ayırmayı başarabiliyorlar. Bu siteye fotoğrafçıların birlikte başvurdukları fotoğraflardan sadece en ilginç olanları kabul ediliyor. Bu şekilde özenle seçilmiş görsellere ulaşabiliyorsunuz. Eğer hem profesyonel hem de sıradışı, farkını daha ilk bakışta belli edecek bir tasarımınız varsa ve stok sitelerinden alınmış gibi durmayan fotoğraflar istiyorsanız Gratisography doğru seçim olacaktır.

 1. Pixabay

Pixabay yüksek çözünürlüklü ve kaliteli fotoğraflarıyla en çok tercih edilen stok görsel sitelerinden bir tanesidir. Popülerliğini son derece geniş olan görsel kütüphanesine borçlu olan Pixabay rakibi Unsplash’e kıyasla daha fazla şirketlere, iş adamlarına ve pazarlamaya yönelik görseller sunuyor. Bu şekilde içerik üreticileri, içerik pazarlamacıları ve bloggerlar için ideal bir site haline geliyor. Sadece fotoğraflar değil ücretsiz illüstrasyonlar, vektör grafikleri, film parçaları ve müzik de sunan Pixabay’in kütüphanesinde yaklaşık bir milyon iki yüz bin adet görsele erişim sağlayabilirsiniz. Tasarımcılar için sunduğu çeşitlilik ve zenginlikle son on yıldır en popüler ücretsiz stok görseli sitelerinden bir tanesi olmuş olan Pixabay 26 farklı dilde hizmet sunuyor.

 1. Stockvault

Stockvault fotoğrafçıların ve sanatçıların eserlerini paylaşabilecekleri ücretsiz stok görseli sitelerinden bir tanesi. Tasarımcılara, web designerlara, bloggerlara ve kimi zaman sadece belirli görsel arayan herkese geniş kütüphanesinden yüksek kalite ve çözünürlükte resimler sunuyor. İnsan, hayvan, doğa, enfes manzaralar ve çiçek fotoğraflarının dışında illüstrasyonlar, vektör grafikler de bulabilirsiniz. Ücretsiz dokular sayesinde Stockvault dünyanın en çok tercih edilen stok görsel sitelerinden bir tanesi haline geliyor. Birbirinden ilginç görseller, vektörler, duvar kağıtları ve dokular için Stockvault’un Unsplash kadar geniş olmasa da özenle seçilerek oluşturulmuş kütüphanesinden kesinlikle hiçbir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz. Ayrıca Stockvault farklı kategori başlıkları sayesinde kullanıcılara kolay bir arama tecrübesi de vaat ediyor.

 1. Pexels

Ücretsiz stok görseli sitelerinden bahsedildiği zaman Pexels’i atlamak olmaz. Pexels son derece büyük ve zengin bir çeşitliliğe sahip olan koleksiyonu ile özellikle de tasarımcıların her zaman ilgisini çekmiştir. Sadece büyük koleksiyonu değil bu koleksiyonun kategoriler altında özenle organize edilmiş olması da kullanıcılar için çok büyük bir avantaj oluyor. Kullanıcı dostu ve kolay bir arama deneyimi sunan Pexels dünyadaki en iyi fotoğraf seçimlerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca ücretsiz görsellerin yanında yine hiçbir ücret vermeden kullanabileceğiniz stok videoları da sunuyor. Pexels özellikle de blogger’ların sık kullandığı ücretsiz stok görseli web sitelerinden bir tanesi.

 1. Pikwizard

Pikwizard internet üzerindeki en kendine özgü ve orijinal görselleri tamamen ücretsiz olarak kullanıcılarına sunuyor. Bir milyondan daha fazla stok görseline ve videolarına sahip olan Pikwizard tamamen telifsiz ürünlerini bireysel ve ticari kullanıma serbest bırakmış durumda.

Pikwizard’ı rakiplerinden farklı kılan özelliklerden bir tanesi de kendi düzenleme programına sahip olması. Bu şekilde Pikwizard’da aradığınız görseli bulduktan sonra temel düzenleme manevralarından bazılarını yaparak görseli kendinize özel bir hale getirebiliyorsunuz. Pikwizard’ın düzenleme programı ücretsiz olsa da daha gelişmiş seçeneklere ihtiyacınız oluyorsa küçük bir ücret karşılığında bu düzenleme araçlarını da satın alabiliyorsunuz. Görsellerinde değişiklik yapabilmek isteyen tasarımcıların bir numaralı tercihi olan Pikwizard dünyanın en popüler stok görseli sitelerinden bir tanesi.

 1. Picjumbo

Picjumbo 24 yaşında bir fotoğrafçı tarafından kurulmuştur. Fotoğraflarının büyük stok görseli siteleri tarafından reddedilmesinden sıkılan Viktor Hanacek 2013 yılında kendi fotoğraflarını kullanıcılara sunmak için Picjumbo’yu hayata geçirmiş ve günümüzde iki buçuk milyondan daha fazla kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görsele sahip olan bir web sitesine geliştirmiştir. Şu anda dünyanın en iyi ücretsiz stok görseli sitelerinden biri haline gelmiş olan Picjumbo doğa, hayvan, besin, iş ve elektronik fotoğraflarında zengin bir koleksiyon sunuyor. Hem ticari hem de bireysel kullanım için watermarksız, kaliteli görseller için Picjumbo’yu kullanabilir, dilerseniz daha gelişmiş seçenekler için ücret ödeyerek premium avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

 1. Rawpixel

Rawpixel görseller için bireysel ya da ticari kullanımlarda ücret istemeyen ve geniş bir kütüphaneye sahip olan sitelerden bir tanesi olarak biliniyor. Ayrıca en çok farklı çeşitte fotoğrafa sahip olma iddiasında bulunan Rawpixel ekibi bu konuda son derece haklı görünüyor. Fotoğrafların yanında vektörler, PSD mockup’ları, halka açık içerikler de sunan Rawpixel tasarımcıların favori sitelerinden bir tanesi. Tamamen ücretsiz olmasına rağmen Hope for Children isimli vakfa yardım eden ücretli seçenekleri de bulunuyor. Kullanıcı dostu tasarımı ve kolay arama deneyimi ile Rawpixel dünyanın en çok tercih edilen ücretsiz stok görsel siteleri arasında yerini alıyor. İnsan, kozmetik, çiçek ve besin gibi görseller için tercih edebilirsiniz.

 1.  Reshot

Reshot sadece bir stok görseli sitesi değil aynı zamanda da sanatçılar, tasarımcılar ve fotoğrafçılar için bir komünite olarak biliniyor. Genç ve işe yeni başlayan fotoğrafçıların eserlerinin ve isimlerinin tanınır hale gelmesi için uğraşan bir platform olarak Reshot kalite ve orijinalliğe verdiği önemle tanınıyor. Bu sayede nicelikten çok niteliğe önem verdiği sitelerinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz farklı ve şık görsellere ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda da yeni sanatçıların ve tasarımcıların kariyerlerinde ilerlemelerine ve tanınır olmalarına da yardımcı oluyorsunuz. Ek gelir elde etmek isteyen fotoğrafçıların ve ücretsiz görsel arayan tasarımcıların ve başka yaratıcı mesleklerden gelen kimselerin en sevdiği sitelerden biri olan Reshot kolay bir kullanıcı tecrübesi de sağlıyor.

 1. StockSnap.io

Büyük bir koleksiyona sahip olan ücretsiz stok görseli sitesi StockSnap kaliteli ve yüksek çözünürlüklü resimleriyle tasarımcıların ve grafikerlerin en çok uğradıkları web sitelerinden bir tanesi haline geldi. Sitenin arama özelliği kullanıcıların binlerce resim içinden tam da ihtiyaçlarına uygun olanları bulmalarına ve vakit kaybetmemelerine yardımcı oluyor. Bütün bunlara ek olarak sitede görsellerin görüntülenme ve yüklenme sayıları da kaydediliyor ve bu bilgi kullanıcıların da ilgisine sunuluyor. böylece en popüler ve en çok tercih edilen resimlere kolayca ulaşabiliyorsunuz.

StockSnap’e her gün binlerce yeni görsel ekleniyor, bu görselleri telif hakkıyla uğraşmadan indirebilir ve bireysel ya da ticari amaçlarla kullanabilirsiniz.

 1. Burst

Shopify tarafından girişimciler için özel tasarlanmış olan Burst yeni iş kuracak insanların web site tasarımlarına ve bloglarına koymaları için kaliteli ve orijinal resimlerden oluşan bir kütüphane sağlıyor. Böylece reklamlarınızda ve tanıtım kampanyalarınızda markanızı en iyi şekilde gösterecek kalitede görsellere ulaşabiliyorsunuz. Burst’ün sunduğu binlerce yüksek çözünürlüklü, kaliteli ve klişelerden uzak stok görselleri sayesinde marka farkındalığınızı yaygınlaştırıp güçlendirebiliyorsunuz. Ne alanında çalışıyor olursanız olun Burst’ün zengin görsel kütüphanesi web sitenizi, bloglarınızı ya da reklam kampanyanızı son derece profesyonel ve şık göstermeyi başaracak ve bunun için tek bir ücret ödemek zorunda kalmayacaksınız.